Szwajcarzy projektują "kosmiczną sprzątaczkę"
Szwajcarzy chcą posprzątać orbitę okołoziemską. Naukowcy z Politechniki Federalnej w Lozannie ogłosili rozpoczęcie prac nad projektem CleanSpace One. W jego ramach mają powstać satelity wyspecjalizowane w sprzątaniu kosmosu.
Wokół Ziemi krąży coraz więcej śmieci pozostawionych tam przez człowieka. Zagrażają one zarówno Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, działającym satelitom (w 2009 roku amerykański Iridium-33 eksplodował po zderzeniu z nieczynnym radzieckim satelitą Cosmos-2251), jak i ludziom na Ziemi.
Pierwszym celem CleanSpace One będzie albo szwajcarski pikosatelita Swisscube umieszczony na orbicie w 2009 roku, albo bliźniacze urządzenie TIsat, wystrzelone w lipcu 2010.
Pierwsza „satelitarna sprzątaczka“, która ma być wystrzelona w 2015 lub 2016 roku, najpierw zbliży się do jednego z tych satelitów, wykorzystując w tym celu opracowywane właśnie ultrakompaktowe silniki. Następnie sięgnie automatycznym ramieniem i chwyci urządzenie. Po ustabilizowaniu złapanego satelity CleanSpace One skieruje się wraz z nim w stronę Ziemi i spłonie w atmosferze.
Pierwszy model z rodziny CleanSpace One będzie, jak widać, jednorazowego użytku. Jednak w przyszłości ma powstać komercyjna linia satelitów sprzątających, z których każdy będzie w stanie przeprowadzić deorbitację odpadków o różnej wielkości.
Szwajcarzy przyznają, że w związku z rosnącym zainteresowaniem wielkich agencji kosmicznych problemem śmieci na orbicie, chcą być pionierami na rynku sprzątania.
Komentarze (4)
papuzka, 16 lutego 2012, 18:33
czy nie prościej tj lepiej pchnąć sprzątaczką satelitę ku Ziemi ?
Jajcenty, 16 lutego 2012, 19:24
To wymaga paliwa. Ale rzeczywiście można sobie wyobrazić że automat spycha śmieci własnym ciągiem i dopiero przy pustych zbiornikach zabiera śmieć ze sobą.
jpvenom, 16 lutego 2012, 22:22
Z cyklu "Cudze chwalicie, swego nie znacie". Kosmiczna sprzątaczka już poleciała w kosmos i w dodatku nasza krajowa:)
http://www.pw-sat.pl/
http://pl.wikipedia.org/wiki/PW-Sat
Dla niewtajemniczonych system deorbitacji ma za zadanie wytrącanie śmieci z orbity i celu ich spalenia w atmosferze.
Pozdrawiam
Mariusz Błoński, 16 lutego 2012, 23:06