Osadnictwo na Florydzie wcześniejsze niż sądzono
Kamienne narzędzia znalezione w rzece na Florydzie wskazują, że ludzie osiedlili się na południowym-wschodzie dzisiejszych Stanów Zjednoczonych znacznie wcześniej, niż dotychczas sądzono.
Naukowcy z Texas A&M University, Florida State University, University of Minnesota, Texas i Arisona oraz z brytyjskich uniwersytetów w Exeter i Cambridge prowadzili prace na stanowisku Page-Ladson w pobliżu Tallahassee. Stanowisko znajduje się w lesu krasowym i jest położone kilkanaście metrów pod poziomem rzeki Aucilla. Już w latach 1987-1997 miejsce to badali James Dunbar i David Webb jednak ich odkrycia, w tym osiem kamiennych narzędzi i kieł mastodonta, zostały odrzucone przez środowisko naukowe. Jednak ponowne badania wykazały, że Dunbar i Webb trafili na ślad ważnego odkrycia. W latach 2012-2014 z leja wydobyto kolejne narzędzia oraz kości zwierząt. Datowanie radiowęglowe wykazało, że wszystkie artefakty pochodzą sprzed około 14 550 lat. Tymczasem dotychczas uznaje się, że łowcy reprezentujący kulturę Clovis - których przez długi czas uważano za pierwszych ludzi na terenie USA - zasiedlili te tereny przed około 13 000 lat.
Nowe odkrycia w Page-Ladson dowodzą, że pierwsi ludzie zasiedlili teren Zatoki Meksykańskiej znacznie wcześniej, niż sądziliśmy. Kamienne narzędzia i szczątki zwierząt sprzed 14 550 lat wskazują, że przebywali tam ludzie, którzy wiedzieli, gdzie znaleźć zwierzynę, świeżą wodę i materiał do wykonania narzędzi. Ci ludzie dobrze zaadaptowali się do lokalne środowiska - mówi Michael Waters z Texas A&M University. Ponowne badania kła mastodonta znalezionego przez Dunbara i Webba wykazało, że został on ponacinany.
Łowcy z kultury Clovis pochodzili z południowych obszarów lodowca, który pokrywał Kanadę i byli bezpośrednimi potomkami pierwszych ludzi, którzy dotarli do Ameryki przed 15 000 lat. Teraz zdobyto dowody, że albo dotarli oni na teren USA znacznie wcześniej niż sądzono, albo też, że dotarli tam ich przodkowie.
Komentarze (2)
Przemek Kobel, 16 maja 2016, 15:59
Coś z tym archeologami musi być nie tak, jeśli nie uznają istnienia narzędzi, które im pod nosem wygrzebano z ziemi, a jednocześnie w jakichś purchlach i naciekach widzą symbole falliczne i płodności. W naszym kraju też znane są przypadki gromadnego zwracania uwagi na nacieki, ale nie wiedziałem, że to może mieć związek z archeologami. Najwyraźniej dla tej branży nauki dawni ludzie to jakieś prymitywy bez rozumu i inteligencji (dziwne tylko, że mózg był taki sam jak teraz), które ciągle sobie strugały z kamieni różne "świerszczyki".
Jajcenty, 16 maja 2016, 16:05
Whizzkid, przedstawiał przesłanki, że nasz mózg jest jednak szybkozmienny. Ale mogłem też coś zrozumieć