Skalista planeta poza Układem Słonecznym

| Ciekawostki
NASA

Potwierdzono odkrycie pierwszej skalistej planety poza Układem Słonecznym. Planeta CoRoT-7b stanowi część systemu planetarnego Corot-7. Znajduje się ona w odległości 455 lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Jednorożca

Planetę po raz pierwszy zauważono na początku ubiegłego roku. Od tamtego czasu kilkudziesięciu naukowców z 17 instytucji badało planetę.

Tylko pozornie przypomina ona Ziemię. Jest od niej pięciokrotnie cięższa, chociaż jej promień jest mniej niż dwukrotnie większy od promienia naszej planety. Ponadto znajduje się ona 23-krotnie bliżej swojej gwiazdy niż Merkury Słońca, a jej prędkość poruszania się po orbicie jest 7-krotnie większa od prędkości Ziemi. Jeden rok na CoRoT-7b trwa krócej niż ziemski dzień.

Na planecie panują wyjątkowo niesprzyjające warunki. Jest ona zawsze zwrócona do swojej gwiazdy jedną stroną. Ta część planety jest prawdopodobnie stopiona, gdyż temperatury dochodzą tam do 2000 stopni Celsjusza. Po stronie ciemnej temperatura wynosi -200 stopni. Astronomowie uważają, że planeta nie posiada atmosfery, która umożliwiałaby bardziej równomierny rozkład temperatur.

CoRoT-7 CoRoT-7b planeta konstelacja Jednorożca gwiazdozbiór Jednorożca