Tuż przed świętami najstarszy goryl świata skończył 60 lat

| Nauki przyrodnicze
Columbus Zoo and Aquarium

Colo to pierwszy goryl urodzony w niewoli i najstarszy goryl na świecie. Dwudziestego drugiego grudnia samica skończyła 60 lat. Imię Colo pochodzi od miejsca urodzenia - Columbus, Ohio. Jej rodzicami byli Millie Christina i Baron Macombo.

Colo reprezentuje krytycznie zagrożony gatunek - jest gorylem nizinnym. Gdy w 1956 r. przyszła na świat w Columbus Zoo, niewiele wiedziano o ciąży goryli. Samica urodziła się kilka tygodni wcześniej niż się spodziewano. Opiekun znalazł Colo na podłodze wybiegu. Samiczka nadal znajdowała się w worku owodniowym. Niestety, matka ją odrzuciła.

Pod czułą opieką pracowników zoo Colo wyrosła na zdrowego goryla. W 1958 r. skojarzono ją z samcem Bongo, który był jej partnerem przez 25 lat. Colo miała z nim troje dzieci: 2 córki i 1 syna. Koniec końców doczekała się 16 wnuków, 12 praprawnuków i 3 prapraprawnuków.

Choć Colo nadal ma kontakt z innymi gorylami, opiekunowie zadbali o specjalne potrzeby dietetyczne i społeczne seniorki. Jak opowiada Audra Meinely, ma ona własną zagrodę, bo czuje się lepiej, spędzając czas z dala od większych grup.

Podobnie jak starzejący się ludzie, gorylica ma problemy z zapaleniem stawów. Podawane jej suplementy zapobiegają sztywności, a zmiana urządzenia wybiegu ułatwia codzienne funkcjonowanie. Specjalne urządzenia mają zachęcić małpę do wykorzystywania palców. Zapalenie stawów dotyczy głównie dłoni i stóp, wymyśliliśmy więc sposoby na aktywizację palców kończyn. Zmieniliśmy też serwowanie posiłków, tak by, jedząc, musiała pogimnastykować palce.

Z wiekiem Colo stała się bardziej wybredna, jeśli chodzi o jedzenie. Uwielbia pomidory, ale nie lubi cukinii, truskawek, pomarańczy, melonów czy truskawek. Dbając o jej kondycję, opiekunowie pamiętają np. o probiotykach, dużych ilościach nawadniającej sałaty lodowej i drożdżach piwowarskich z witaminami z grupy B.

Po doświadczeniach z Colo w Columbus Zoo wdrożono program gorylich surogatek. Dzięki temu porzucone młode wychowują inne goryle. Należący do Planu Przeżycia Gatunków ogród współpracuje z placówkami z całego świata. Pozwala to utrzymać zdrowe populacje zwierząt z odpowiednią różnorodnością genetyczną.

 

Colo goryl nizinny Columbus Zoo