Powstają tysiące punktów ładowania samochodów

| Technologia
Coulomb Technologies

Firma Coulomb Technologies oznajmiła, że do września 2011 roku w dziewięciu amerykańskich metropoliach założy 4600 punktów ładowania samochodów elektrycznych. To część programu ChargePoint America.

Projekt wspierają Chevrolet, Ford i Smart, które zapowiedziały sprzedaż pojazdów elektrycznych w miastach, w których pojawią się wspomniane punkty.

ChargePoint America będzie kosztował 37 milionów dolarów, z czego 15 milionów pochodzi z grantu Departamentu Energii.

Obecnie poważnym problemem związanym z budową punktów ładowania samochodów elektrycznych jest... brak samochodów. Po drogach USA jeździ ich zbyt mało, by prywatne inwestycje w tego typu przedsięwzięcie mogły przynieść jakikolwiek dochód. Jednak z drugiej strony, brak punktów ładowania powoduje, że kierowcy nie kupują samochodów elektrycznych obawiając się, że nie będą mieli gdzie ich "tankować".

Punkty zakładane przez Coulomb Technologies będą połączone w sieć i mogą być konfigurowane tak, by udostępniały energię bezpłatnie lub za opłatą. Już teraz firmy mogą zwracać się do Coulomb by instalowała część ze wspomnianych 4600 punktów na należących do nich terenach. Instytucje rządowe i osoby indywidualne mogą wnioskować o ustawianie punktów w konkretnych publicznych miejscach. Osobom indywidualnym przysługuje też prawo do złożenia wniosku o zainstalowanie takiego punktu na ich prywatnej posesji.

Punkty ładowania będą zbierały dane dotyczące sposobu ich użytkowania. Dane te będą następnie analizowane przez naukowców z Purdue University i Idaho National Labs.

Coulomb Technologies ChargePoint America samochód elektryczny punkt ładowania