Nowy gatunek jaszczurki

| Nauki przyrodnicze
Brad Maryan, Australian National University

W piśmie Zootaxa poinformowano o odkryciu nieznanego wcześniej gatunku jaszczurki. Naukowcy obawiają się o los gatunku, który żyje na piaszczystych wydmach w pobliżu australijskiego Perth. Ctenotus ora może wkrótce wyginąć, gdyż Perth bardzo szybko się rozrasta.

Odkrycie nowego gatunku to niezwykłe wydarzenie. Znalezienie czegoś nieznanego, żyjącego tak blisko jednego z największych miast w kraju pokazuje, jak wiele zostało jeszcze do odkrycia - mówi Geoffrey Kay z Australian National University, który odkrył jaszczurkę wraz ze swoim kolegą Scottem Keoghem.
Uczony dodaje, że dotychczas znaleziono tylko kilka osobników, wiadomo zatem, że populacja, na którą trafiono jest niewielka. Nie wiadomo natomiast niczego o ewentualnym istnieniu i liczebności innych populacji.

Planując rozwój Perth trzeba wziąć pod uwagę nową jaszczurkę oraz potencjalne istnienie wielu innych nieznanych jeszcze gatunków - stwiedził Kay.

Naukowcy od dawna uważają, że południowozachodnia Australia to jeden z najbardziej zróżnicowanych obszarów kuli ziemskiej. Jest on jednym z 25 najbardziej różnorodnych miejsc na naszej planecie. Inne takie miejsca to Madagaskar czy dżungle Zachodniej Afryki. Od dawna wiedzieliśmy, że południowy zachód charakteryzuje się niezwykła różnorodnością roślin, co widać po wspaniałych kwiatach. Jednak dopiero teraz widzimy, że różnorodność zwierząt, szczególnie gadów, jest znacznie większa niż dotychczas sądziliśmy - dodaje Kay.

Ctenotus ora Australia jaszczurka odkrycie