Oto następca Curiosity

| Astronomia/fizyka
NASA/JPL-Caltech

Zespół 19 naukowców i inżynierów przekazał NASA swój raport dotyczący założeń misji oraz łazika, który w 2020 roku ma trafić na Marsa. Grupa Mars 2020 Science Definition Team pracowała na zlecenie NASA od stycznia bieżacego roku.

W 154-stronicowym raporcie [ZIP] uznano, że przyszły łazik powinien szukać śladów życia, zbierać próbki z założeniem, że zostaną one przesłane na Ziemię oraz przetestować technologie potrzebne do ludzkiej eksploracji Czerwonej Planety. Raport będzie podstawą, na której, jeszcze w bieżącym roku, NASA rozpisze konkurs na dostarczenie podzespołów i instrumentów naukowych dla łazika.

Pojazd ma być podobny do Curiosity, który wylądował na Marsie na początku sierpnia ubiegłego roku. Wykorzystanie projektu Curiosity pozwoli na zmniejszenie ryzyka i kosztów misji.

Od drugiej połowy lat 90. NASA wykonuje misje, których jednym z głównych założeń jest badanie Marsa pod kątem poszukiwania warunków, które umożliwiały w przeszłości na istnienie życia. Obecnie wiemy, że takie warunki na Marsie istniały.

Jeszcze zanim nowy łazik trafi na powierzchnię Czerwonej Planety, NASA przeprowadzi dwie inne marsjańskie misj. Już w listopadzie bieżącego roku w jej kierunku poleci MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile Evolution Mission), której celem będzie zbadanie górnej atmosfery i jonosfery Marsa oraz obserwacja ich interakcji ze słońcem i wiatrem słonecznym. Z kolei w 2016 roku rozpocznie się - o czym już informowaliśmy - misja InSight. W jej ramach na powierzchni Marsa zostaną umieszczone stacjonarne urządzenia, które będą badały wnętrze planety.

Misja Mars 2020 dostarczy odpowiedzi na podstawowe pytania związane z możliwością pojawienia się i utrzymania życia w Układzie Słonecznym. Dzięki niej powstaną techniki pozyskiwania i badania wysokiej jakości próbek oraz podstawy do opracowania metod ich dostarczenia na Ziemię - mówi Jim Green, dyrektor NASA Planetary Science Division. Badania przeprowadzone przez łazik pomogą w zaprojektowniu urządzeń potrzebnych do załogowej eksploracji Marsa, umożliwią zidentyfikowanie zagroźeń stwarzanych przez pył na Czerwonej Planecie oraz posłuża do przetestowania technologii pozyskiwania dwutlenku węgla, który może zostać wykorzystany jako paliwo i źródło tlenu. Niezwykle ważny będzie też test nowych technologii precyzyjnego lądowania.

Curiosity łazik Mars misja Mars2020