NASA szykuje się na "siedem minut horroru"
W internecie karierę robi przygotowany przez NASA film „Siedem minut horroru“. To opowieść o niezwykłym lądowaniu na Marsie, jakie będzie miała miejsce już w najbliższy poniedziałek, 6 sierpnia.
W listopadzie ubiegłego roku NASA wysłała w kierunku Czerwonej Planety swoją kolejną misję - Mars Science Laboratory. Na pokładzie pojazdu znajduje się największy i najbardziej zaawansowany technologicznie łazik marsjański. Curiosity to najbardziej skomplikowane laboratorium naukowe, jakie kiedykolwiek ludzie wysłali na Marsa.
„Siedem minut horroru“ to historia niezwykłego lądowania i napięcia, w jakim specjaliści z NASA będą czekali na informacje o udanym lądowaniu. Lądowaniu, jakie się jeszcze nie odbywało. Po raz pierwszy bowiem do posadowienia łazika na planecie zostanie wykorzystany kosmiczny dźwig wyposażony w silniki rakietowe, który opuści łazik na linie.
Od momentu wejścia pojazdu w atmosferę Marsa do chwili posadzenia na niej Curiosity minie siedem minut. Tymczasem sygnał z Marsa na Ziemię biegnie 14 minut. Zatem w momencie, gdy NASA dowie się, że Mars Science Laboratory wszedł w atmosferę Czerwonej Planety, Curiosity może już od 7 minut leżeć roztrzaskany na jej powierzchni. Minie kolejne 7 minut, zanim nadejdzie sygnał o lądowaniu. To właśnie te wspomniane w tytule „minuty horroru“.
Galeria (10)
NASA pracowała nad Mars Science Laboratory przez ostatnie 12 lat.
G. Scott Hubbard, profesor ze Stanford University i były dyrektor programu Mars Science Laboratory mówi, że bardzo się denerwuje. Przeprowadzili wszystkie możliwe testy, które można było zrobić na Ziemi. Powinniśmy czuć się pewnie, bo zostało zrobione wszystko, by misja zakończyła się sukcesem. Jednak z drugiej strony Mars jest znany z tego, że robi niespodzianki - stwierdził uczony. I przypomina, że aż połowa podjętych przez NASA prób lądowania na Marsie skończyła się porażką. Przyczyny niepowodzeń były różne - od burz piaskowych po usterki techniczne.
Bill Nye, znany specjalista ds. eksploracji kosmosu i szef Planetary Society przypomina: Mars to trudne zadanie. Rosjanie podjęli 21 prób lądowania. Żadna się nie udała. Europa ma swoim koncie 1 próbę. Nieudaną. W przypadku NASA odsetek udanych wynosi jedynie około 50%.
Największym radzieckim sukcesem było udane lądowanie Marsa 3 w grudniu 1971 roku. Jednak już po 20 sekundach utracono kontakt z pojazdem. Amerykanie do swoich największych sukcesów zaliczają misje Viking 1 i Viking 2 z 1976 roku, dzięki którym uzyskano zdjęcia i analizy chemiczne powierzchni Marsa, lądowanie łazika marsjańskiego z 1997 roku (misja Mars Pathfinder), umieszczenie na powierzchni Czerwonej Planety w 2004 roku łazików Spirit i Opportunity (ten drugi ciągle pracuje i przesyła dane) oraz trwającą przez 155 dni misję pojazdu Mars Phoenix, który w 2008 roku badał obszar arktyczny.
Z kolei najbardziej spektakularne porażki to rozpadnięcie się w 1960 roku radzieckiego Sputnika 22, który miał polecieć na Marsa a nie przetrwał wejścia na orbitę, rozbicie się o powierzchnię Czerwonej Planety radzieckiego Marsa 2 w 1971. W roku 1974 radziecki Mars 6 zamilkł przed lądowaniem, a z Marsem 7 stracono kontakt po wejściu na orbitę Marsa. W 1996 roku rosyjski Mars 96 uległ awarii podczas startu. Trzy lata później, w 1999 roku należący do NASA Mars Polar Lander rozbił się na podczas lądowania. W 2004 roku Beagle 2, wysłany przez Europejską Agencję Kosmiczną przestał odpowiadać krótko po lądowaniu.
Najnowszą z głośnych porażek była ubiegłoroczna nieudana rosyjska misja Fobos-Grunt.
Komentarze (11)
TJdot, 2 sierpnia 2012, 17:18
Fajna animacja. I faktycznie, aż za dużo może pójść źle.
dalkar, 3 sierpnia 2012, 09:09
Wygląda to trochę jak desant orbitalny z gier Ciekawe czy się uda.
Przemek Kobel, 3 sierpnia 2012, 09:55
Te same ambicje można zaspokoić w tańszy sposób:
Wielką zaletą łazików marsjańskich była ich prostota. Teraz Ciocia Statystyka ma o wiele większe pole do popisu.
kejm, 3 sierpnia 2012, 13:09
W poniedziałek ważny dzień.
marsellus, 4 sierpnia 2012, 13:37
Słuchajcie, gdzie mogę "na żywo" śledzić wydarzenia z lądowania w najbliższy poniedziałek? Pamiętam lądowanie Sojournera z misji Mars Pathfinder i relacje na żywo nawet w polskiej tv. Nie wiecie czy jest szansa obejrzeć tym razem coś podobnego?
ZolV, 4 sierpnia 2012, 14:07
Podpinam się do pytania. Już dawno obiecałem dzieciakom pasjonujące chwile z marsem i popkornem.
Mariusz Błoński, 4 sierpnia 2012, 14:27
Na stronie NASA nie widziałem zapowiedzi, że będzie coś na żywo, więc chyba nie będzie. Jedyne co zapowiadają to "news briefing", zatem na żywo będą komentowali informacje, jakie napływają + pokażą zapewne symulacje. Jakby co to powinno być tutaj www.nasa.gov/tv
Na razie MSL jest jakieś 800 000 km od Marsa a wszystko idzie na tyle dobrze, że odwołano kolejny z planowanych manewrów korygujących trajektorię.
marsellus, 4 sierpnia 2012, 14:39
Rzeczywiście. W prywatnych poszukiwaniach trafiłem pod podobne adresy:
http://www.jpl.nasa.gov/msl/
A info bezpośrednio ze stron nasa:
UPCOMING TV EVENTS
The schedule of events below is subject to change. All times are PDT.
Saturday, Aug. 4
9:30 a.m. -- Prelanding Update and Entry, Descent and Landing (EDL) Overview News Briefing
Sunday, Aug. 5
9:30 a.m. -- Final Prelanding Update News Briefing
3 p.m. -- NASA Science News Briefing
8:30 p.m. to about 11 p.m. -- Landing Commentary No. 1
No earlier than 11:15 p.m. -- Post-landing News Briefing
Monday, Aug. 6
12:30 to 1:30 a.m. -- Landing Commentary No. 2
9 a.m. -- Landing Recap News Briefing
4 p.m. -- Possible New Images News Briefing
PDT czyli chyba UTC-7, więc dla nas +8 godz. - jeśli się mylę niech ktoś mnie poprawi.
Webby, 6 sierpnia 2012, 01:53
Na ich stronach jest tez dostępny symulator, w którym można poruszać sie dowolnie w osi czasu. W trybie NOW mozna przesledzić co będzie się działo "na żywo" (a przynajmniej co powinno )
http://eyes.nasa.gov/player/?document=http://solarsystem.nasa.gov/eyes/content/documents/msl/msl.xml
Webby, 6 sierpnia 2012, 07:33
no i wyladowal
marsellus, 6 sierpnia 2012, 08:50
Naaaajs Dobra robota.