Wyspiarskie rolnictwo starsze niż sądzono

| Humanistyka
mr.bologna, CC

Francuscy archeolodzy dowodzą, że rolnictwo pojawiło się na wyspach Morza Śródziemnego znacznie wcześniej niż dotychczas sądzono. Po raz pierwszy ludzie zaczęli uprawiać ziemię na Bliskim Wschodzie mniej więcej 9500-9400 lat przed narodzeniem Chrystusa. Uczeni uważali, że pierwsi neolityczni rolnicy dotarli na Cypr mniej więcej 1000 lat później. Jednak Francuzi stwierdzili, że mieszkańcy wioski Klimonas, która powstała około 9000 lat p.n.e uprawiali ziemię. A to znaczy, że rolnictwo trafiło na wyspy niedługo po tym, gdy zostało wynalezione.

Od dłuższego czasu wiadomo, że grupy ludzi odwiedzały Cypr w czasie, gdy istniało rolnictwo, jednak najstarsze znalezione na wyspie ziarna oraz stałe osady pochodziły z okresu 8400 lat przed Chrystusem.

Teraz w wiosce Klimonas odkryto pozostałości budowli, która była używana do przechowywania zbiorów. We wsi znaleziono też zwęglone ziarna.

Znaleziono też pozostałości dzików oraz psów i kotów, zatem neolityczni rolnicy przywieźli ze sobą udomowione zwierzęta.

Cypr rolnictwo Bliski Wschód