Ma ok. 1800 lat, a wygląda jak współczesny bibelot
Jak poinformowało Muzeum w Lęborku, na cmentarzysku w Czarnówku znaleziono należący do dziewczyny lub młodej kobiety grób z przełomu II i III w. n.e., czyli z okresu kultury wielbarskiej. Zmarła musiała należeć do lokalnej elity, na co wskazują cenne dary funeralne, przede wszystkim szklany puchar z wizerunkami niebieskich i białych ptaków (łabędzi) oraz świetnie zachowana szklana ryba. Oprócz nich natrafiono na liczne paciory, zapinki ze srebra i brązu oraz 2 gliniane naczynia.
Ponieważ w literaturze przedmiotu nie ma wzmianek na temat podobnych obiektów, nie wiadomo, skąd pochodzi ryba, ale biorąc pod uwagę maestrię wykonania, archeolodzy podejrzewają, że przywieziono ją z prowincji Cesarstwa Rzymskiego, a nawet z Syrii.
Gdy zakończą się analizy, puchar i ryba trafią do muzeum. Wejdą w skład ekspozycji dokumentującej wykopaliska w Czarnówku. Warto przypomnieć, że od 2008 r. prace badawcze na stanowisku koordynuje Muzeum w Lęborku, a ich kierownikiem jest tamtejsza kustosz Agnieszka Krzysiak.
W sierpniu br. w grobowcu dziecka odkryto tu pacior w formie skarabeusza. Mógł on pochodzić aż z Egiptu.
Komentarze (0)