Pokazano pierwszy kwantowy komputer
Kanadyjska firma D-Wave Systems Inc. pokazała ponoć pierwszy na świecie kwantowy komputer. Firma zaznaczyła jednak, że jej maszyna ma uzupełnić, a nie zastąpić, obecnie wykorzystywane komputery.
Kwantowy komputer firmy D-Wave, który wykonuje ponoć 64 000 operacji jednocześnie, znajdzie zastosowanie przede wszystkim tam, gdzie przetwarzane są tak olbrzymie ilości danych, iż tradycyjne komputery nie są w stanie poradzić sobie z nimi w rozsądnym czasie.
Chodzi tutaj o tzw. problemy NP, czyli posiadające niedeterministyczne algorytmy o złożoności wielomianowej. Rozwiązanie takich problemów jest wyjątkowo trudne dla współczesnych komputerów, gdyż każda dodatkowa zmienna oznacza, że istnieją kolejne możliwe rozwiązania tego samego problemu. Każda możliwość musi być wyliczona i porównana z innymi celem znalezienia optymalnego rozwiązania. Komputery kwantowe mają tę przewagę nad obecnie stosowanymi maszynami, że potrafią jednocześnie podać wiele wyników dla takich zadań. Kalkulacje przebiegają więc nieporównywalnie szybciej.
Pierwszymi klientami kanadyjskiej firmy będą więc organizacje działające w obszarach nauk biologicznych, biometryki, logistyki, czy przedsiębiorstwa zarządzające gigantycznymi bazami danych. Prawdopodobnie, przynajmniej początkowo, czas pracy komputera będzie wynajmowany, a wymiana danych i wyników obliczeń będzie odbywała się za pomocą Internetu.
Obecnie przekazano niewiele informacji ponad to, że Orion, bo tak ma nazywać się maszyna, jest pierwszym komputerem kwantowym, który opuścił laboratorium i jest gotowy do działania. Procesor Oriona korzysta z 16 qbitów, czyli bitów kwantowych. Zbudowany jest on z niobu i aluminium przy użyciu tradycyjnych technik litograficznych, a operacje wykonuje po schłodzeniu do temperatury bliskiej zera absolutnego. Dopiero wówczas qbity mogą utrzymać swój stan kwantowy w stanie nienaruszonym, co jest koniecznym warunkiem do przeprowadzenia obliczeń i odczytania wyniku. Przy takiej temperaturze z elektronów obu wspomnianych metali powstają bozony, które pełnią tu rolę kwantowych bitów.
Do wyliczenia każdego z zadań Orion musi być osobno konfigurowany. Gdy jednak jest gotowy do pracy, wykonuje ją w rekordowym czasie.
Aktualizacja:
Firma D-Wave zapowiedziała, że w 2008 rozpocznie sprzedaż kwantowych procesorów.
Tymczasem pojawiły się pierwsze komentarze ekspertów. Część z nich wątpi, czy zaprezentowana maszyna jest na obecnym etapie zdolna do wykonania tak skomplikowanych obliczeń, jak współczesne komputery. Podejrzewają, że może ona przeprowadzać bardzo proste obliczenia.
Seth Lloyd, specjalista od komputerów kwantowych z MIT, stwierdził: "Pozostało jeszcze wiele pytań i domysłów". Dodał przy tym, że "z naukowego punktu widzenia ich osiągnięcie jest bardzo interesujące".
Kwantowy komputer D-Wave nie będzie w stanie łamać szyfrów. A m.in. kryptografia ma być ważnym polem działalności kwantowych komputerów. Kanadyjska firma wykorzystała bowiem łatwiejsze w implementacji tzw. adiabatyczne obliczenia kwantowe. Technika ta polega na schłodzeniu metalu do takich temperatur, by jego elektrony stały się qbitami. Następnie, za pomocą pola magnetycznego, łączy się qubity ze sobą.
Podczas pokazu komputer D-Wave kontrolowany był zdalnie za pomocą laptopa. Maszyna miała rozwiązać trzy zadania: wyszukać strukturę molekularną, pasującą do zadanej molekuły, porozsadzać gości według bardzo skomplikowanego wzoru i ułożyć Sudoku (rodzaj puzzli).
Czytaj również:
Kwantowy falstart?
Zasada działania komputerów kwantowych
Komentarze (11)
Gość Super, 13 lutego 2007, 19:27
Narszcie coś się z tym ruszyło.Cieszę się że rozwijają tą technologię i wykorzystują do użytku. ;) :( :( :):):):) : : : : :
Gość FoxFilter, 13 lutego 2007, 19:40
Gdyby takie cacko powstało w kraju kasy kosztem wszystkiego to o taki komputerze dowiedxielibyśmy się po 100 latach no dobra 50 latach gdyby powstał w Polsce jutro by byl w sprzedarzy.
Gość ly, 13 lutego 2007, 20:37
18 000 000 000 000 000 000 razy szybciej zawieszalby sie windows
Gość FF 4.0 i ixquick, 13 lutego 2007, 22:20
Komputer kwantowy jest w stanie złamac kazde zabezpieczenie komputery kwantowe będą w stanie rozwiązać absolutnie każdy schemat kryptograficzny, co uczyni je zdolnymi obejść praktycznie każde zabezpieczenie, przez co obecne metody ochrony komputerów staną się przestarzałe.
Chyba że system operacyjny zostanie umieszczony na osobnym dysku najlepiej UATA(FLASCH) z możliwością jedynie wysyłania komend do sprzęntu bo brak dostempu lub nawet aktualizacji to wada lecz ma ona zasadniczą zaletę nikt nie spieprzy nam Softweru.Jednak postęmp idźie wiloma torami i niemal na równi pojawią się kwantowe maszyny deszyfrująnce jako wyposarzenie standartowe już teraz Intel i AMD oraz IBM(G-Power) zamierzają produkować CPU które by wirusa nieświadomego niczego wysyłao na dyskietkę która to by pełniła funkcję kosza i tylko można by do niej coś wysłać ale nie odebrać.
A że Polak potrafi wielce prawdopodobne że zabezpieczenia kwantowe zostana złamane przez nas:)
Gość gosc, 14 lutego 2007, 00:23
Chuck Norris i tak potrafi szybciej i lepiej liczyć :]
Gość Wstrętny Anomim, 14 lutego 2007, 01:38
Co to za głupoty: "problemy NP, czyli posiadające niedeterministyczne algorytmy o złożoności wielomianowej"?
Algorytm deterministyczny (patrz http://sjp.pwn.pl/lista.php?co=determinizm) to każdy algorytm, który dla tych samych danych daje ten sam wynik (nie używaja funkcji pseudolosowej).
Problemy klasy NP (trudne), to problemy nierozwiązywalne w czasie wielomianowym na maszynie Turninga (lub modelu równoważnym). Mają one złożoność wykładniczą. Złożoność wielomianową mają problemy z klasy P (łatwe).
Jedynie NDTM (niedeterministyczna maszyna Turninga) jest w stanie rozwiązać algorytm z klasy NP w czasie wielomianowym. Maszyna taka, to jednak twór czysto teoretyczny, gdyż zakłada się, że byłaby ona w stanie jednocześnie rozwiązać problem dla wszystkich jego instancji. Komputer kwantowy nie jest zatem NDTM, gdyż przy 16qbitach jego stanowa jednoczesność ograniczona jest do 2^16 = 64k stanów.
Gość Ziutek Zielarz, 14 lutego 2007, 04:10
Wstrętna kawa. Wszędzie się wymądrzasz. Sio do sącza uczyć dzielić przez 2 pod kreską. ;D : ;) :'( :-X ;D
Gość Wstrętniejszy anonim, 14 lutego 2007, 12:26
Bzdury.
Po pierwsze, problemy klasy NP to problemy rozwiązywalne w czasie wielomianowym przez niedeteministyczną MT. Ponieważ NP jest co najmniej tak wielkie jak P, więc NP zawiera _także_ problemy rowiązywalne w czasie wielomianowym przez deterministyczną MT.
Po drugie, mówienie o złożoności wielomianowej w stosunku do problemów klasy NP (czy nawet NP-zupełnych) jest nadużyciem. Nie wiadomo, czy NP jest równe EXP, czy też może jednak zawiera się w niej właściwie.
Jak napisałem wyżej, część problemów klasy NP (te które leżą w P) na pewno może rozwiązać także zwykła, deterministyczna MT. Po drugie, nie udowodniono, że P nie jest równe NP. A gdyby P = NP, to wtedy _wszystkie_ problemy z klasy NP byłyby rozwiązywalne w czasie wielomianowym przez deterministyczną maszynę Turinga.
To, czy komputer kwantowy jest NDTM, czy nie (czyli czy BQP = NP), ma się nijak do liczby qbitów. I nie, nie wiadomo, czy komputer kwantowy jest NDTM, czy nie. Jest kilka poszlak wskazujących, że nie jest. Ale prawidłowego dowodu jak dotąd nikt nie przedstawił, pomimo wielu prób. Podobnie zresztą jak nikt nie udowodnił, że problemy NP-trudne nie są rozwiązywalne w czasie wielomianowym przez zwykłą MT.
Gość zaciekawiony, 14 lutego 2007, 21:51
Wszystko fajnie tylko czemu tak o tym cicho?? Jakoś żadnego większego info o tym w serwisach...
Gość gość, 18 lutego 2007, 18:01
Komputery kwantowe to nie problem a rozwiązanie. Jeśli chodzi o problemy NP trudne to rzeczywiście, dzięki takim komputerów szyfrowanie RSA czy inne może nie stanowić problemu (przez łatwość faktoryzacji liczb), ale dzięki komputerom kwantowym wogóle ono nie będzie potrzebne. Już są algorytmy szyfrowania które spowodzeniem mogą być stosowane w komputerach kwantowych (a przez ich właściwości fizyczne) także wogóle nie dającymi się złamać.
waldi888231200, 24 lipca 2007, 21:42
Każdy człowiek może wymyślić wszystko co człowiek może wymyślić
jednym słowem jabłoń rodzi jabłka albo nie jest jabłonią.
Lubię matematykę i fizykę kwantową ale że mam w sobie komputr kwantowy, maszyne tuninga i ten twardy język matematyki to aż się
boje , ciekawe co jeszcze w sobie mamy ( w DNA zapiasane)
Byleby coś co odkryjemy nie było z zewnatrz bo jabłoń może przestać być jabłonią.