Hakerzy nie chcą agentów na DEF CON

| Bezpieczenstwo IT

Organizatorzy corocznej konferencji hakerskiej DEF CON zwrócili się z prośbą do agentów federalnych, by tym razem nie brali w niej udziału. To wyraźny sygnał, jak bardzo popsuły się stosunki pomiędzy społecznością hakerów, cyberaktywistów, specjalistów ds. bezpieczeństwa a agencjami federalnymi odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo.

Od ponad 20 lat DEF CON był neutralnym gruntem, na którym spotykali się specjaliści ds. bezpieczeństwa informatycznego. Zarówno ci działający w nieformalnych hakerskich grupach, jak i ci zatrudnieni przez FBI czy NSA.

W spotkaniach DEF CON brał m.in. udział były prokurator federalny Curtis Karnow, od 1999 roku gościem konferencji jest Jim Christy, dyrektor Cyber Crime Center Pentagonu, a w ubiegłym roku - o czym informowaliśmy - na DEF CON wystąpił dyrektor NSA generał Keith Alexander. O dobrych stosunkach pomiędzy DEF CON a władzami może świadczyć też fakt, że haker Jeff Moss (znany też jako The Dark Tangent), twórca konferencji DEF CON i Black Hat, dołączył w 2009 roku do Homeland Security Advisory Council, gdzie doradza sekretarz ds. bezpieczeństwa narodowego Janet Napolitano w kwestiach bezpieczeństwa komputerowego.

Jednak te dobre stosunki zaczęły się psuć po atakach terrorystycznych z września 2001 roku. Wielu osobom nie podobała się polityka administracji George'a Busha i coraz większe ograniczanie swobód obywatelskich. Nadzieję na zmiany wiązali z wyborem prezydenta Obamy. Szybko przekonali się jednak, jak bardzo się pomylili. Czarę goryczy przelały działania administracji wobec Edwarda Snowdena, który ujawnił istnienie programu PRISM. Sprawa Snowdena to tylko jedna z kwestii, które zaczęły pogarszać się za administracji Busha. Później było było nieco lepiej, a wiele osób spodziewało się, że za prezydenta Obamy sprawy się poprawią. To, co się dzieje, przechodzi nasze wyobrażenie - stwierdził jeden z analityków ds. bezpieczeństwa.

Na razie nie wiadomo, na ile twórcy DEF CON są zdeterminowani, by na konferencji nie pojawił się żaden przedstawiciel agencji bezpieczeństwa.

DEF CON haker konferencja agent federalny