Zapisali i odczytali
Brytyjscy naukowcy z European Bioinformatics Institute w Cambridge poinformowali o dokonaniu przełomu na polu zapisywania i odczytywania danych przechowywanych w nici DNA. Uczonym udało się zapisać 739 kilobajtów danych. Następnie zsyntetyzowali i zsekwencjonowali DNA, by w końcu odczytać zapisane pliki ze 100-procentową skutecznością. Teoretyczne analizy wykazały, że ich technologię można skalować tak, że możliwe stanie się zapisanie w DNA znacznie większej ilości danych niż można zrobić to obecnie.
Przechowywanie danych w DNA to niezwykle obiecujący sposób na archiwizowanie informacji. Dzisiaj długotrwałe przechowywanie danych, do których dostęp potrzebny jest tylko od czasu do czasu, jest bardzo skomplikowanym i kosztownym przedsięwzięciem. Wymaga wykorzystania wielu urządzeń, które muszą być składowane w odpowiednich warunkach, nadzorowane i testowane. Tymczasem w DNA można zapisywać olbrzymie ilości danych. Łatwo można je wysuszyć i zamrozić, jest proste w składowaniu oraz transportowaniu i umożliwia, przynajmniej teoretycznie, na przechowywanie informacji przez tysiące lat. Do odczytania tak zapisanych danych wystarczy zsekwencjonowanie DNA.
Obecne postępy w technologii zapisywania informacji w DNA pozwalają przypuszczać, że w ciągu najbliższych 10 lat powstanie technologia, dzięki której przechowywanie przez około 50 lat informacji w postaci DNA będzie cenowo konkurencyjne wobec innych rozwiązań.
O pojemności DNA niech świadczy fakt, że w ubiegłym roku naukowcy z Uniwersytetu Harvarda ogłosili, iż zapisali 700 terabajtów danych w 1 gramie DNA.
Komentarze (1)
dajmon, 27 stycznia 2013, 14:55
Naśladowanie natury ciągle wychodzi nam na dobre.