5000 DVD na jednej płycie
Dzięki pracy japońskich naukowców powstał materiał, który umożliwi tworzenie tanich dysków optycznych o pojemności 1000-krotnie przewyższającej pojemność nośników Blu-ray. Materiał ten to nowa krystaliczna forma tlenku tytanu opracowana przez zespół profesora Shin-ichiego Ohkoshi z Uniwersytetu Tokijskiego.
Naukowiec wyjaśnia, że po wystawieniu na działanie światła materiał ten zmienia swoje właściwości z metalu o czarnym kolorze w brązowy półprzewodnik. Zmiany są odwracalne i zachodzą w temperaturze pokojowej, a zatem pozwalają na łatwe wielokrotne zapisywanie dwóch stanów - 0 i 1.
Uczeni w celach testowych stworzyli cały zestaw niewielkich cząstek materiału, których średnica wahała się od 5 do 20 nanometrów. Jeśli do produkcji nośników zostałyby wykorzystane najmniejsze z tych cząstek, to pojemność dysku optycznego 1000-krotnie przewyższałaby pojemność Blu-ray. A zatem mogłaby być o 5000 razy większa, niż pojemność standardowego DVD. Oczywiście pod warunkiem, że zostaną opracowane urządzenia do zapisu i odczytu danych z dysku z tlenkiem tytanu.
Profesor Ohkoshi zauważa, że nowe płyty byłyby znacznie tańsze od Blu-ray i DVD. Rynkowa cena tlenku tytanu jest obecnie około 100-krotnie niższa niż cena stopu germanu, antymonu i telluru, który jest używany we współczesnych nośnikach optycznych wielokrotnego zapisu.
Obecnie nie wiadomo, kiedy nowe nośniki trafią na rynek. Japoński uczony ma zamiar w najbliższym czasie rozpocząć odpowiednie negocjacje z prywatnym biznesem.
Komentarze (7)
Gość shadowmajk, 25 maja 2010, 13:03
Zastanawiam się jak dziś by wyglądał świat gdyby tę technologie zastosowano już w pierwszych dyskach optycznych.
Jak widać cały czas ludzkość podejmuje niewłaściwe wybory, szkoda że tak długo przychodzi nam czekać na rezultat ich naprawiania. Sami na siłę się hamujemy.
pogo, 25 maja 2010, 13:30
pewnie to samo co po wynalezieniu DVD (z tego co pamietam to powstały iemal róznowcześnie z CD)... czyli technologia czekałaby aż nadejdzie jej czas. Jakoś nikt nie potrzebował 4.5GB na napędzie optycznym w czassach gdy średnia wielkość dysku w domu wynosiła 2.5 czy 3GB, a do archiwizacji danych na serwerach używano mimo wszystko tańszych taśm magnetycznych.
co najwyżej możnaby liczyć, że uzyliby tlenku tytanu do zapisu z mniejszą gęstością i może płyty byłyby tańsze...
jendak z tego co rozumiem to używana tu forma krystaliczna nie byłą dotychczas znana, lub nie potrafiono jej uzyskać, wiec nie wiem po co te dywagacje...
Jurgi, 25 maja 2010, 20:01
Jeśli spadek trwałości tego zapisu będzie proporcjonalny do wzrostu pojemności, to ja dziękuję.
Już w tej chwili trwałość nośników optycznych jest nędzna, a w porównaniu z rzadkimi dyskietkami 5,25" z lat osiemdziesiątych – wręcz żałosna.
Jajcenty, 26 maja 2010, 08:31
Tak, to smutna prawda. Pewnie dlatego w zastosowaniach serwerowych królują biblioteki taśmowe. Teraz wychodzi na to, że im więcej trzymasz na DVD/CD tym więcej stracisz.
dajmon, 26 maja 2010, 17:32
Jakieś nieścisłości tu są. Najpierw materiał został zdefiniowany jako ten tlenek tytanu, a następnie jest nazwany "metalem" i to w dodatku w czarnym kolorze.
ozeo, 27 maja 2010, 04:09
Jeśli do tych nośników udało by się stworzyć niedrogie nagrywarki to była by to prawdziwa rewolucja. Tak tanie płyty o tak dużej pojemności sprawiły by ,że można by na 1 nośniku przez lata zapisywać wszystkie swoje dane. Nawet dla filmów w formacie full hd w technologii 3D 5000XDVD jest dużo za duże. Mogły by powstać systemy operacyjnie nie potrzebujące dysków twardych bo jedna taka płyta mogła by wystarczyć na zapis wszystkich danych ściągniętych z internetu przez zwykłego użytkownika do czasu wydania np kolejnego windowsa.
Jajcenty, 27 maja 2010, 08:42
Plamka ma rozmiar 5-20 nm. Żeby ją "zobaczyć" potrzeba fali 2-10 nm czyli częstotliwości rentgenowskie. Aktualnie używane nośniki pewnie łatwo się da zastąpić ale do obiecanych 5000 DVD na jednym krążku to jeszcze daleko. Ale, z drugiej strony, jest ogromna przestrzeń na rozwój