Chińczycy porzucają DVD

| Technologia

Czołowi chińscy wytwórcy sprzętu DVD zaprzestaną w 2008 roku produkować odtwarzacze tego typu i zaoferują swoim klientom rodzimy chiński standard. Dziewiętnastu z 21 członków naszego stowarzyszenia od 2008 roku przestawi się w 2008 roku na produkcję odtwarzaczy EVD – mówi Zhang Baoquan, sekretarz generalny Stowarzyszenia Przemysłu EVD.

Dotychczas tylko jeden duży producent DVD oferował odtwarzacze EVD, ubiegłoroczna sprzedaż tego typu czytników sięgnęła jedynie 700 tysięcy sztuk, czyli była 13-krotnie mniejsza niż sprzedaż odtwarzaczy DVD.

EVD (Enhaced Versatile Disk) ma tę przewagę nad DVD, że chiński producent urządzeń dla tego standardu nie musi wnosić żadnych opłat licencyjnych. Ponadto EVD jest w pełni kompatybilne z DVD, jednak umożliwia uzyskanie obrazu nawet o pięciokrotnie wyższej rozdzielczości.

Warto zauważyć, że Chiny, chcąc uniezależnić się od zagranicznych technologii, rozwijają wiele własnych standardów. Pracują więc nad standardami dla telefonii komórkowej trzeciej generacji, sieci WLAN, cyfrowej telewizji czy sieci domowych.

Taka polityka ma za zadanie wzmocnienie pozycji Chin w światowym przemyśle, a przede wszystkim, umocnienie chińskich firm na rynku lokalnym. Zagraniczne firmy działające w Chinach będą musiały albo kupować patenty, albo wnosić opłaty licencyjne, albo tworzyć spółki z lokalnymi właścicielami praw patentowych – zauważa Ma Jun, główny ekonomista chińskiego oddziału Deutsche Banku.

Za decyzją o porzuceniu DVD na rzecz EVD stoją też względy finansowe. Zhang zauważa, że od pojedynczego odtwarzacza DVD producenci muszą wnosić opłatę w wysokości 7 dolarów. A odtwarzacz taki sprzedawany jest zarówno w kraju jak i za granicą, za około 20 dolarów. Producent więc zarabia na nim bardzo niewiele.

DVD EVD Chiny