Dandie Dinmont terrier na skraju wyginięcia

| Nauki przyrodnicze

Jedna z najbardziej znanych ras terierów na świecie, Dandie Dinmont terrier, znajduje się na krawędzi wyginięcia — ostrzegają eksperci.

Jest to pies pochodzący z Borders. Wyhodowano go do polowań na lisy, borsuki oraz wydry.

Brytyjski Związek Kynologiczny nadał tym psom status "zagrożonej rodzimej rasy", gdy okazało się, że w danym roku urodziło się więcej pand wielkich niż Dandie Dinmont terrierów. W ciągu 3 ubiegłych lat urodziło się mniej niż 100 szczeniąt (najmniej, odkąd zaczęto prowadzić statystyki).

Hodowcy chcą zorganizować specjalne spotkanie, na którym będą zachęcać ludzi do posiadania przedstawicieli tej rasy. Pragną także uświadomić społeczeństwu, w jak trudnym położeniu znalazły się teriery. Właścicielami tych sympatycznych piesków byli, m.in.: królowa Wiktoria, pisarka Agata Christie oraz sir Alec Guinness.

W pierwszej połowie bieżącego roku w Brytyjskim Związku Kynologicznym zarejestrowano tylko 33 szczenięta. W 2005 roku w USA kynolodzy odnotowali jedynie 51 maluchów.

Wcześniej w tym roku zasygnalizowano, że inna rasa terierów, Skye terrier, także jest zagrożona. W Wielkiej Brytanii w 2006 r. urodziło się 30 takich szczeniąt, w porównaniu do 45 tysięcy labradorów.

Dandie Dinmont terrier otrzymał swoją nazwę po jowialnym farmerze Dandie Dinmoncie z powieści Waltera Scotta pt. Guy Mannering. Jego z kolei imieniem nazwano markę papierosów oraz whisky. Rasę zarejestrowano po raz pierwszy w 1888 roku w Amerykańskim Związku Kynologicznym.

Dandie Dinmont terrier