Kopalnie na asteroidach

| Astronomia/fizyka
Deep Space Industries

Nowo powstała firma Deep Space Industries poinformowała, że w 2015 roku wystrzeli w przestrzeń kosmiczną swój pierwszy statek, a w ciągu najbliższej dekady jej pojazdy zajmą się pozyskiwaniem surowców, w tym wody, z pobliskich asteroidów. Tego typu działania umożliwiłyby w przyszłości na zbudowanie pojazdu kosmicznego poza Ziemią i zapewnienie mu paliwa ze składników krążących w kosmosie.

Jedynym sposobem na ciągły rozwój programów kosmicznych jest wykorzystanie surowców dostępnych w przestrzeni kosmicznej - uważa David Gump, prezes Deep Space Industries. Każdego roku odkrywanych jest ponad 900 nowych asteroidów, które przelatują w pobliżu Ziemi. Mogą być one tym, czym Iron Range był dla przemysłu samochodowego w Detroit - głównym źródłem surowców położonym niedaleko. Metale i paliwo z asteroidów mogą napędzać przemysł kosmiczny XXI wieku. Na tym opieramy naszą strategię - mówi Gump.

W 2015 roku ma wystartować pierwszy z całej serii 25-kilogramowy pojazd FireFlies (Świetliki). Ma to być tani sposób na wstępne rozpoznanie asteroidów. FireFlies będą wynoszone w przestrzeń kosmiczną przy okazji wystrzeliwania większych satelitów. Możemy budować mniejsze, tańsze i szybsze maszyny niż kiedykolwiek. Wyobraźmy sobie linię produkcyjną tworzącą FireFlies, gotowe do startu i zbadania każdego obiektu przelatującego w poliżu Ziemi - stwierdził Rick Tumlinson, przewodniczący rady nadzorczej Deep Space.

FireFlies mają przetrzeć drogę większym, bo 32-kilogramowym, DragonFlies (Ważki). Te pojazdy, w ramach trwającej 2-4 lat misji dostarczą próbki różnych asteroidów, co pozwoli na określenie ich składu i wyznaczenie potencjalnych źródeł surowców. Dzięki tym misjom w ciągu najbliższych 10 lat Deep Space chce rozpocząć wydobywanie surowców na asteroidach. Początkowo posłużą one do budowania satelitów komunikacyjnych poza Ziemią. Później powstanie elektrownia słoneczna. Podczas produkcji będą wykorzystywane drukarki 3D MicroGravity Foundry, które, jak zapewniają ich twórcy, są w stanie wytwarzać metalowe podzespoły w warunkach braku grawitacji. Rzadkie i cenne metale, takie jak np. platyna, będą przywożone na Ziemię.

Deep Space to druga firma, która chce specjalizowac się w wydobywaniu surowców z asteroidów. Pierwszą jest Planetary Resources.

Deep Space Industries asteroida kopalnia minerały surowce