Prawie jak człowiek

| Technologia
Facebook

Gdy zapytamy człowieka, czy na dwóch różnych zdjęciach widzi twarz tej samej osoby, to w 97,53% przypadków otrzymamy prawidłową odpowiedź. Facebook opracował oprogramowanie, które rozpoznaje twarze z 97,25% pewnością. Jego działanie nie zależy od warunków oświetleniowych ani od tego, czy fotografowana osoba patrzy w obiektyw. Osiągnięcie tak dużej trafności stało się możliwe dzięki zaangażowaniu Facebooka w dział sztucznej inteligencji zwany deep learning.

Opracowany przez Facebooka program o nazwie DeepFace wykonuje coś, co specjaliści nazywają weryfikacją twarzy, a nie rozpoznawaniem twarzy. Weryfikacja twarzy to stwierdzenie, czy dwa różne obrazy pokazują tę samą twarz, podczas gdy rozpoznawanie twarzy polega na przypisaniu twarzy identyfikatora.

DeepFace przetwarza twarz w dwóch krokach. Najpierw koryguje kąt widzenia twarzy, by wyglądała ona tak, jak podczas patrzenia prosto w obiektyw. Korzysta przy tym z trójwymiarowego modelu „przeciętnej” twarzy patrzącej na wprost. Następnie próbuje rozpoznać twarz i porównać ją z twarzą z innego zdjęcia. Gdy znajdzie wystarczająco dużo podobieństw, uznaje, że ma do czynienia z tą samą twarzą.

Działanie DeepFace zostało ocenione za pomocą standardowego testu, którym sprawdza się oprogramowanie do rozpoznawania twarzy. Ten sam test jest używany na ludziach.

Moduł uczący się DeepFace składa się z dziewięciu warstw symulowanych neuronów, pomiędzy którymi jest 120 milionów połączeń. Taka symulowana sieć neuronowa była trenowana za pomocą 4 milionów zdjęć twarzy należących do niemal 4000 osób. Zdjęcia te zostały wgrane na serwery Facebooka przez użytkowników serwisu.

Obecnie DeepFace jest jedynie projektem badawczym.

DeepFace Facebook twarz zdjęcie sztuczna inteligencja deep learning