SpaceX prezentuje nową wersję Dragona

| Astronomia/fizyka
NASA/Dmitri Gerondidakis

Firma SpaceX, partner NASA, zaprezentowała udoskonaloną wersję pojazdu Dragon, który ma wynieść ludzi w przestrzeń kosmiczną, a być może nawet zawieźć ich na Marsa.

Dragon V2 został nieco zmieniony w porównaniu z wersją wcześniejszą. Panele słoneczne umieszczono na kadłubie, rezygnując z rozkładanych paneli wystających poza obręb Dragona. Zastosowano też nowy system ratunkowy, który pozwoli załodze na awaryjne ewakuowanie się w dowolnym momencie lotu.

SpaceX

Dragon może zabrać 7 astronautów oraz najważniejszy ładunek i zasoby potrzebne do przeżycia. Dragon to pojazd wielokrotnego użycia. Wyposażono go w wysuwane nogi, silniki i spadochrony, dzięki czemu może łagodnie precyzyjnie lądować. Po lądowaniu i zatankowaniu Dragon będzie gotowy do kolejnej misji. Po 10 misjach będzie poddawany szczegółowemu przeglądowi technicznemu. Tak długo, jak będziemy wyrzucali rakiety i pojazdy, nigdy nie będziemy mieli dobrego dostępu do przestrzeni kosmicznej. Zawsze będzie to niezwykle kosztowne, powiedział prezes SpaceX, Elon Musk, nawiązując do obecnie stosowanych jednorazowych pojazdów załogowych.

Dotychczas SpaceX wykonała na zlecenie NASA 3 z 12 zamówionych misji. W ich ramach bezzałogowy pojazd dostarczał ładunek na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Dragon V2 SpaceX pojazd kosmiczny misja załogowa Mars