Galaktyka uderzyła w Drogę Mleczną
Astronomowie informują, że nasza galaktyka zderza się właśnie z inną. W 2008 roku zaobserwowano chmurę wodoru, która zderzyła się z Drogą Mleczną. Najnowsze dane wskazują jednak, że ta chmura sama jest galaktyką.
Chmura Smith nie zaczęła się rozpadać po zderzeniu, a jej trajektoria wskazuje, że to nie jest pierwsze jej gwałtowne spotkanie z naszą galaktyką. Do poprzedniej kolizji doszło około 70 milionów lat temu. Skoro ani wówczas, ani teraz Chmura Smith się nie rozpadła, oznacza, że ma znacznie większą masę niż dotychczas sądzono.
Wcześniej oceniano, że jej masa wynosi około milion razy więcej niż masa Słońca. Najnowsze obliczenia pokazują, że w rzeczywistości jest ona 100-krotnie większa.
Chmura Smith jest karłowatą ciemną galaktyką, a proces jej zderzania się z Drogą Mleczną potrwa całe wieki.
Komentarze (7)
scanner, 27 listopada 2009, 13:10
Szkoda, że z takich wydarzeń nie można przygotować relacji filmowej, którą można by obejrzeć zamiast telewizyjnej papki
faces, 27 listopada 2009, 14:18
I to jest właśnie piękne.
Skala jest tak niewyobrażalnie ogromna, że takie zderzenia trwają miliony lat.
Chciałbym móc znaleźć się 'na zewnątrz' przyśpieszyć czas i z góry popatrzeć na to widowisko.
piosk, 27 listopada 2009, 19:54
czy można link dokładny do informacji natywnej ? nie mogę znaleźć tego na Nature.com
wilk, 27 listopada 2009, 20:08
Oby tylko na Discovery, bo znając naszą telewizję, to już by była przez tydzień wrzawa, panika, pytania dlaczego rząd nic z tym nie robi i że to wszystko wina PO/PiS (do wyboru). Do tego co godzinę nowy ekspert w studio i debilne pytania redaktora, oraz półroczna żałoba narodowa. ;]
W sensie teraz czy dlatego, że dopiero teraz jest to obserwowalne? Zawsze mnie ta względność czasu irytuje. Z rozmaitych artykułów wynika, że do faktycznego zderzenia i połączenia chmury z Drogą Mleczną dojdzie w ciągu najbliższych 27-40 milionów lat.
Też jakoś nie mogę odnaleźć. Jedynie mały fragment jest na http://rst.gsfc.nasa.gov/Sect20/A2a.html i w "external links" z http://en.wikipedia.org/wiki/Smith's_cloud
Za źródłami z Science Daily: http://www.nrao.edu/pr/2008/smithscloud/ (z obrazkami na tapetę )
macintosh, 27 listopada 2009, 20:41
Istnieje projekt obliczeń rozproszonych(MilkyWay@home), oparty o platformę BOINC. Ma stworzyć 3D mapkę Drogi Mlecznej. Nie jest to co byś chciał, ale coś blisko
(Milky wkrótce będzie umiało użyć GPU ATI - nie wiem czy rzeczywiście efektywość nowych gpu da wiecej niż staych, ale nowe na pewno mnie prądu zżerają )
Mariusz Błoński, 27 listopada 2009, 20:42
I prawidłowo, że nie możesz tego znaleźć. Dałem ciała w podpisie. To z New Scientista.
fandango, 7 stycznia 2010, 13:42
Hm... Takie kosmiczne zdarzenie nie powinno zostać bez żadnych konsekwencji, chyba że potwierdzone istnienie drugiej galaktyki wiąże się z jej przesunięciem w czasoprzestrzeni.
pozdrawiam