Odkryto nową strukturę w Drodze Mlecznej

| Astronomia/fizyka
NASA/JPL/SSC

Astronomowie zauważyli pierwszą "kość" Drogi Mlecznej. Odkrycie tej nowej struktury, chociaż trudno nazwać je niespodziewanym, jest bardzo istotne, gdyż obserwowanie kształtu naszej galaktyki jest trudne. Znajdujemy się przecież w jej wnętrzu.

Droga Mleczna to galaktyka spiralna. Składa się z centralnej poprzeczki i kilku spiralnych ramion. Astronomowie z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics (CfA) jako pierwsi zauważyli długą wąską strukturę gazu i pyłu, którą nazwali "kością".
Po raz pierwszy obserwujemy tak delikatną strukturę galaktycznego szkieletu - stwierdziła Alyssa Goodman podczas spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego.

Takie "kości" obserwowano już w innych galaktykach spiralnych. Rozciągają się one pomiędzy ramionami i są znacznie mniej masywne niż same ramiona.

Na "kość" Drogi Mlecznej natrafiono podczas obserwacji chmury pyłu o nazwie "Nessie". Centralną część "Nessie" odkrył w 2010 roku James Jackson z Boston University i nazwał ją na cześć potwora z Loch Ness. Teraz zespół Goodman stwierdził, że "Nessie" jest co najmniej 2-krotnie, a prawdopodobnie 8-krotnie dłuższa niż wykazały szacunki Jacksona. Bliższe obserwacje dowodzą, że "Nessie" ma długość ponad 300 lat świetlnych, a jej szerokość wynosi zaledwie 1-2 lat. Zawiera około 100 000 razy więcej materiału niż Słońce.

Goodman, porównując strukturę do ludzkiego szkieletu stwierdziła, że "Nessie" jest bardziej jak kość strzałkowa niż kość piszczelowa. Możliwe, że Nessie znajduje się wewnątrz ramienia, albo że łączy jakieś większe spiralne struktury. Mamy nadzieję, że my i inni astronomowie znajdziemy więcej takich struktur i stworzymy trójwymiarową mapę szkieletu Drogi Mlecznej - dodała uczona.

Droga Mleczna galaktyka kość Nessie