Do jutra zużyjemy wszystkie tegoroczne zasoby Ziemi
Do jutra ludzkość zużyje tyle zasobów, ile Ziemia wyprodukuje do końca bieżącego roku. Earth Overshoot Day, to dzień, w którym w danym roku ludzie zużywają całość zasobów, jakie planeta jest w stanie w tym roku zastąpić. Od lat 70. ubiegłego wieku dzień ten zwykle następuje coraz wcześniej. Tym razem, z powodu pandemii, Earth Overshoot Day nastąpił później niż w roku ubiegłym.
Organizacja Global Footprint Network, która wylicza, kiedy nastąpi Earth Overshoot Day stwierdziła, że w bieżącym roku nastąpi on 22 sierpnia. W ubiegłym roku przypadł on na 29 lipca. To zaś oznacza, że ludzkość zużyła o 9,3% zasobów mniej, niż w roku ubiegłym.
Jednak, jak mówi prezydent Global Footprint Network Mathis Wackernagel, nie mamy czego świętować. Taki stan rzeczy osiągnęliśmy nie dlatego, że tak zaplanowaliśmy, ale dlatego, iż wydarzyła się katastrofa.
Earth Overshoot Day jest wyliczany z uwzględnieniem całego ludzkiego zapotrzebowania na żywność, energię, domy i drogi. Na tej podstawie specjaliści wyliczają, że obecnie ludzkość zużywa o 60% więcej zasobów, niż Ziemia jest w stanie odnowić. To jest tak, jak z pieniędzmi. Możemy wydawać więcej, niż mamy, ale nie może to trwać wiecznie, mówi Wackemagel.
Przedstawiciele Global Footprint Network mówią, że pandemia pokazała, iż ludzkość jest w stanie w krótkim czasie zmienić swoje zwyczaje dotyczące konsumpcji. To bezprecedensowa okazja, by zastanowić się nad naszą przyszłością.
Jak zauważył szef WWF International, pandemia pokazała, jak bardzo marnotrawny, niszczący i niemożliwy do utrzymania jest nasz stosunek do natury. Wezwał do podjęcia działań, które spowodują, że rozwój gospodarczy nie będzie wiązał się z degradacją środowiska. Możemy się rozwijać, ale nie kosztem planety, gdyż wiemy, że kryzys planety oznacza kryzys społeczeństwa, a zatem i kryzys gospodarczy.
Komentarze (9)
Rowerowiec, 22 sierpnia 2020, 21:03
Luksus kosztuje. Tambylec w chacie bez wygód, zużywa minimalną ilość zasobów. Nowocześni książęta zachodu zużywają najwięcej zasobów. Luksus i wygoda dla człowieka, a zniszczenie dla planety. Przecież jest wiele osób które nie narażają świata na zniszczenie. Dlaczego ta większość ma się poświęcać i jeszcze bardziej rezygnować z normalnego życia, podczas gdy nowoczesnym książę posiada kilka domów i samochodów, lata własnym samolotem i ma w d*pie ekologię i ludzi.
Mariusz Błoński, 10 września 2020, 15:03
Całkowicie zły sposób myślenia. Planetę niszczą nie ci, którzy, którzy mają prywatne samoloty. Tych jest garstka. Planetę niszczą te miliony, które "muszą" co roku wymienić smartfon na nowy, które "muszą" po paru miesiącach wyrzucić ubrania, bo są niemodne, które "muszą" polecieć na wakacje samolotem, które "muszą" kupić większy telewizor, bo przecież zbliżają się mistrzostwa świata...
Świadomość ekologiczna jest tragicznie niska, nawet wśród ludzi, którzy deklarują, że dbają o środowisko. Ot banalny przykład. Miałem niedawno (w ubiegłym roku), do czynienia ze studentką strasznie przejętą i zaangażowaną w świadomość ekologiczną. Z przejęciem cytowała Gretę Thunberg. W pewnym momencie zauważyła, że nie wzięła z domu ładowarki do telefonu. Przyznała, że ma już w domu 3 takie ładowarki, ale zapomniała wziąć. Stwierdziła, że idzie kupić kolejną ładowarkę, bo przecież jest jej potrzebna.
Warai Otoko, 10 września 2020, 15:11
No czyli gospodarka niszczy "planetę" (pisze w cudzysłowiu bo to okreslenie tylko dezinformuje ludzi) ale do tego należy jeszcze dodać energetykę jako czynnik chyba jeszcze ważniejszy, a tutaj jako decydentów mamy w zasadzie tylko polityków - więc ci co chcą postawic jak najwięcej elektrowni jadrowych będą niszczyć ekosystemy jak najmniej się obecnie da.
cyjanobakteria, 10 września 2020, 18:27
Też tak myślę, że łatwo osądzić mała grupę ludzi, bo kluje w oczy i widać, chociaż ich nie bronię. Mam znajomych w pracy, którzy nie stronią od wypadków na zakupy na weekend do Paryża albo Londynu. Efekt skali ma kolosalne znacznie. Przykładowo dane dotyczące lotów pasażerskich:
Jedna godzina spędzona w powietrzu to około 100kg CO2 na głowę, czyli około 45L spalonej kerozyny.
KONTO USUNIĘTE, 10 września 2020, 19:13
Wniosek? Ekologiczna jest tylko bida ale nie intencjonalnie. Po zaspokojeniu podstawowych potrzeb egzystencjalnych. resztę wydajemy na fanaberie ( w miarę posiadanych środków), czyli na kolejną ładowarkę, zakupy w Londynie, kafelki metr/metr, czy prywatny samolot.
Ta słabość ludzka, słabo to wróży.
cyjanobakteria, 10 września 2020, 20:10
Przyrost ludności swoje dołoży. Nawet jak wszyscy będą żyć za minimum, to jednak będą potrzebować opału na zimę, prądu do podstawowych urządzeń i tak dalej. Nie da się tego bardziej zredukować z zachowaniem cywilizowanego standardu życia. Ja sam żyję teraz dość minimalistycznie, ale na pewno można jeszcze lepiej, na przykład ruch zero waste. To jednak niewiele zmieni, bo tylko nieznacznie spłaszcza nachylenie krzywej.
Żyję w pokoleniu, który jest świadkiem katastrofalnych zmian w środowisku, bo przez ostatnie 40 lat bardzo dużo zmieniło się na gorsze. Wyraźnie wzrosły średnie temperatury powietrza, bioróżnorodność znacznie spadła, właśnie na KW widziałem artykuł, że populacja dzikich zwierząt skurczyła się o 60-kilka procent od lat 70 ubiegłego wieku. Jedyny pozytyw, to chyba taki, że dziurę ozonową udało się ogarnąć na czas. Dzięki temu trolle na forach, mogą teraz pisać "no i gdzie jest ta dziura ozonowa???!!1".
KONTO USUNIĘTE, 10 września 2020, 21:02
Oczywiście, przy pewnym (wysokim!) poziomie mentalnym da się zdrowo i bez egologicznych rozterek bytować, ale problem wyrzutów sumienia może pojawić się przy praktykowaniu jakiegokolwiek* hobby, które mogą być baaardzo energochłonne. Te beznakładowe kradną niby tylko czas, ale to też można sprowadzić do trwonienia energii.
* Pszczelarstwo wyjątkiem.
bo łączy przyjemne z pożytecznym.
peceed, 17 września 2020, 02:18
Wolę 3l/100km/osobę. Porównywalne do samochodów o średnim obłożeniu.
Wyrzuty sumienia są nie na miejscu. Trzeba się pogodzić że świat się zmienia, rzeczy i my sami przemijamy, a na końcu czeka nas wielki pruning
PS. Z potwierdzonych źródeł wiem, że asteroida która przywaliła w Jukatan nie odczuwała żadnych wyrzutów.
cyjanobakteria, 17 września 2020, 03:00
Wiem, że jest porównywalne, bo fizyki nie da się oszukać. Ale jeden przelot z Europy do USA i z powrotem to ponad rok jeżdżenia codziennie do biura samochodem. Znam osoby, które w pracy latały tak co miesiąc.