Gwinea wolna od Eboli

| Zdrowie/uroda
HealthMap

Liberia jest ostatnim krajem, w którym wciąż tli się epidemia Eboli. Wczoraj ogłoszono, że Gwinea jest wolna od wirusa, który zabił w tym kraju ponad 2500 osób.

Dobrą dla Gwinei informację przekazano 42 dni po tym, jak u ostatniej chorującej na Ebolę osoby drugi test wykazał, że jest zdrowa. Światowa Organizacja Zdrowia oświadczyła, że przez kolejne 90 dni Gwinea będzie znajdowała się pod szczególnym nadzorem.
Największa z dotychczasowych epidemii Eboli rozpoczęła się w grudniu 2013 roku w miejscowości Gueckedou na wschodzie Gwinei. Choroba rozprzestrzeniła się po 9 kolejnych krajach, zarażeniu uległo 28 600 osób na całym świecie, a choroba zabiła ponad 11 300 osób. W samej Gwinei wskutek epidemii przybyło 6200 sierot. Niemal wszysktie przypadki zachorowań i śmierci mieły miejsce w Gwinei, Sierra Leone i Liberii.

W Liberii zmarło ponad 4800 osób. W styczniu uznano, że epidemia się tam skończyła. Podobne oświadczenia wydawano też w maju i wrześniu, jednak za każdym razem pojawiały się nowe przypadki zachorowań.

Ebola Gwinea Liberia epidemia