Udowodniono, że E=mc2
Fizycy z Francji, Niemiec i Węgier, pracujący pod przewodnictwem Laurenta Lelloucha we francuskim Centrum Fizyki Teoretycznej, potwierdzili słynne równanie Einsteina E=mc2. Specjaliści wykorzystali potężne superkomputery, dzięki którym wyliczyli masę protonów i neutronów w jądrze atomu.
Najsłynniejsze równanie świata sprawdzało się już wielokrotnie. Przez lata służyło do zbadania, jak wiele energii uzyskamy, zmieniając w nią daną ilość masy. Najbardziej znanym przypadkiem jego wykorzystania było użycie go do stworzenia bomby atomowej.
Dotychczas jednak nikomu nie udało się przeprowadzić dowodu na prawdziwość E=mc2 w skali subatomowej. Tylko hipotetycznie przypuszczano, że równanie Einsteina sprawdzi się też na polu chromodynamiki kwantowej.
Zgodnie z obecnie obowiązującymi teoriami, protony i neutrony zbudowane są z kwarków "zlepionych" za pomocą gluonów. Masa gluonów wynosi 0, a kwarków to zaledwie 5% masy jądra. Tak więc brakuje 95% masy. Naukowcom udało się obecnie udowodnić to, co teoretycznie wiedzieliśmy z równania E=mc2 - reszta masy jest zamieniana w energię oddziaływań pomiędzy kwarkami a gluonami.
Dotąd była to jedynie hipoteza. Teraz, po raz pierwszy, została udowodniona - oświadczyło francuskie Narodowe Centrum Badań Naukowych.
Komentarze (9)
azzzzz, 25 listopada 2008, 14:24
bedzie Nobel?
thibris, 25 listopada 2008, 14:51
Miejmy nadzieję że tak - bo to ważne równanie w fizyce. Aż dziw, że do dzisiaj nikt go nie udowodnił w tym wymiarze. Tylko ciekawe czy nie będzie ważniejszych odkryć w fizyce do czasu rozdania nobli.
lucky_one, 25 listopada 2008, 16:03
A co z poprawkami wprowadzanymi w mechanice kwantowej?? Tam to równanie miało nieco bardziej złożoną postać z tego co pamiętam - była jakaś składowa relatywistyczna i nierelatywistyczna itd..(nie pamiętam bo bardziej mój kolega się tym interesował i przedstawiał mi poprawioną postać) Bo równanie E=mc^2 nie stosuje się np do fotonu (kwantu światła) - posiada on masę równą zero, ale ma energię, gdyż porusza się! Czyli mamy do czynienia ze sprzecznością bo wychodzi że E(konkretna wartość) = 0
k0mandos, 25 listopada 2008, 18:21
Foton posiada masę spoczynkową, czyli hipotetycznie taką, jaką by miał, gdyby się nie poruszał. Nie mają masy, ale mają pęd (co ładnie pokazuje wiatraczek z czarnymi łopatkami). Trochę pokrętna logika, ale taka natura światła - jednocześnie falowa i korpuskularna.
Po drugie nie można porównywać teorii względności i teorii kwantowych, ponieważ dotyczą zjawisk na zupełnie innym "poziomie", oglądałem kiedyś film na You Tube o teorii strun i było to tam bardzo ładnie przedstawione. Suma sumarum, są częściowo sprzeczne.
thikim, 25 listopada 2008, 20:26
Tu się mylisz.
Foton posiada pęd związany z ruchem poprzez wzór E2-p2c2=m2c4. Dla fotonu następuje uproszczenie E=pc.
Natomiast masa spoczynkowa wynosi zero.
Wszystko wyjaśnia się jeśli się pamięta że w E=mc2:
m-masa całkowita (suma spoczynkowej i związanej z ruchem i związanej z oddziaływaniami)
E-energia całkowita(kinetyczna+potencjalna+spoczynkowa)
Można też założyć że w E=mc2
m-masa spoczynkowa
E-energia spoczynkowa
Wtedy też jest poprawnie.
Niepoprawnie będzie jednak jak po jednej stronie wzoru damy energię pochodzącą z różnych źródeł(masa, pole, ruch) a po drugiej masę pochodzącą z innej ich kombinacji.
waldi888231200, 25 listopada 2008, 22:38
Jak można udowodnić coś materialnego za pomocą obliczeń?? można coś najwyżej wyliczyć albo potwierdzić teoretycznie ale nie udowodnić. Dowód w sprawie materialnej musi być wynikiem doświadczenia materialnego.
k0mandos, 25 listopada 2008, 22:47
Fakt, to jest tak oczywiste, że aż boli Coś mi się pomieszało.
krzysiek, 26 listopada 2008, 00:04
Problemy z czytaniem ze zrozumieniem ? ;-)
Chyba, że chciałeś w przewrotny sposób zwrócić uwagę na fakt, że tytuł artykułu przeczy jego treści.
Miłego dnia
Krzysiek
waldi888231200, 26 listopada 2008, 03:51
To wiadomo od 1928 roku, równania się potwierdzić nie da bo jest DUŻYM przybliżeniem jak model Bohra.
Wiadomo że wszystko jest falą, wiec jaką masę?? wszystko jest eV.