Różowy na mróz

| Ciekawostki

Firma Eurovia ma bardzo interesujący pomysł na poprawienie bezpieczeństwa na drogach. Przedsiębiorstwo pracuje nad farbą, która zmienia kolor, gdy droga staje się oblodzona i ostrzega w ten sposób kierowców przed niebezpieczeństwem.

Farba zawiera termochromatyczne pigmenty, które wykorzystuje się obecnie np. w termometrach. Pigmenty te reagują na zmiany temperatury zmieniając barwę.
Specjaliści z Eurovia wpadli na pomysł malowania na powierzchni dróg białych kwadratów. Gdy temperatura drogi spada poniżej 1 stopnia Celsjusza, kwadrat staje się różowy.

Z powodzeniem przeprowadzono już pierwsze testy na ulicach w różnych regionach Francji. Wykazały one, że farba jest odporna na ścieranie i różne warunki pogodowe.

Prawdziwy test jednak dopiero przed nami. Najważniejszym pytaniem jest bowiem, jak farba przetrwa lato. W miesiącach, gdy Słońce operuje najbardziej, będzie na nią padało dużo promieni ultrafioletowych. Specjaliści zastanawiają się, czy nie zniszczą one termochromatycznych pigmentów.

Eurovia termochromatyczny polimer bezpieczeństwo