Symulacja demencji na Facebooku

| Psychologia
FaceDementia

By zwiększyć społeczną świadomość demencji, organizacja Alzheimer's Research UK zaproponowała FaceDementia, aplikację dla Facebooka, która symuluje jej objawy. By spersonalizować doświadczenie, trzeba się zalogować do serwisu społecznościowego, ale twórcy podkreślają, że aplikacja nie przechowuje ani nie wykorzystuje później danych. Bez zgody użytkownika nie zamieszcza się też na profilu żadnych postów.

Aplikacja jest tylko nakładką, która niczego naprawdę nie wymazuje. Ma jedynie symulować, co dzieje z mózgiem chorej osoby. Odtwarzanie treści można zatrzymać, by obejrzeć świadectwa ludzi dotkniętych skutkami demencji (pacjentów i ich krewnych).

Jak tłumaczy Rebecca Wood, dyrektor wykonawcza Alzheimer's Research UK, jej organizacja skupiła się na tym, że Facebook gromadzi w jednym miejscu wspomnienia, zainteresowania i wydarzenia z życia danej osoby. Chcieliśmy to wykorzystać, by pokazać, jak dochodzi do pomieszania, a nawet całkowitej utraty ważnych faktów [...]. Stygmatyzacja demencji jest po części skutkiem społecznej nieświadomości i braku zrozumienia, stąd pomysł na FaceDementia.

FaceDementia Facebook aplikacja demencja Rebecca Wood