Facebook z zakazem śledzenia użytkowników
Sąd w Belgii nakazał Facebookowi, by serwis zaprzestał śledzenia swoich belgijskich użytkowników. Koncern Zuckerberga nie ma prawa zbierać informacji o tym, co użytkownicy robią w internecie, gdy opuszczą serwis społecznościowy. Taki wyrok to efekt pozwu, jaki przeciwko Facebookowi złożyła jedna z belgijskich organizacji dbających o prywatność w internecie.
Pozew w szczególności dotyczył metod, jakimi posługuje się Facebook. Ten bowiem śledzi zarówno te osoby, które mają w nim konto, jak i te, którego go nie posiadają. W tej sytuacji sąd uznał, że Facebook łamie belgijskie prawo. Dodatkowo oliwy do ognia dolał fakt, że Facebook nie informuje użytkowników, iż zbiera o nich informacje, ani jakie informacje zbiera. Sąd orzekł też, że serwis łamie prawo, gdyż nie jest jasne, w jakim celu dane są zbierane i jak długo są przechowywane.
Facebook nigdy nie otrzymał jasno i świadomie wyrażonej zgody na zbieranie i przechowywanie danych. Firma ma natychmiast zaprzestać śledzenia użytkowników oraz wykasować wszystkie już zebrane dane. Gdyby serwis się nie dostosował, grozi mu kara a wysokości 250 000 euro za każdy dzień zwłoki.
Facebook zapowiedział odwołanie się od werdyktu. Firma argumentuje, że śledzenie użytkowników jest powszechnym zjawiskiem na rynku, na którym działa, a użytkownicy mają możliwość wyłączenia zbierania danych przez Facebooka i jego aplikacje.
Komentarze (3)
Jarek Duda, 19 lutego 2018, 03:52
Sprzed kilku dni: "Facebook’s ‘Protect’ feature on iOS essentially installs spyware on iPhone and iPad"
http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-5391683/Facebook-Protect-software-installs-spyware-iOS.html
Trina, 28 lutego 2018, 18:22
Ciekawa jestem jak to będzie w praktyce, bo powiem szczerze, że odkąd przeczytałam na Bringing Privacy Back, o tym, jakie dane i w jaki sposób wykorzystuje ten portal, to jestem trochę przerażona. Niby wiadomo, że wszystko było w regulaminie, ale też serio, kto z nas czyta dokładnie regulaminy...
thikim, 28 lutego 2018, 18:24
Wygląda jak budowanie kontekstu