Tragedia manatów u wybrzeży Florydy

| Nauki przyrodnicze
NOAA

U wybrzeży Florydy trwa walka o uratowanie manatów. Te morskie ssaki masowo giną zabijane przez tzw. czerwony zakwit powodowany przez toksyczne algi. W bieżącym roku czerwony zakwit zabił już 181 manatów, a eksperci obawiają się, że ofiar będzie więcej. Dotychczas rekordowy pod względm ofiar alg wśród manatów był rok 1996, gdy zginęło 151 zwierząt.

Czerwony zakwit to naturalne zjawisko, jednak w bieżącym roku bardzo ciepła zima spowodowała, że pojawił się on wyjątkowo wcześnie i jest bardzo obfity. Specjaliści starający się uratować manaty obawiają się, że algi będą kwitły jeszcze przez kilka miesięcy. Obszar Zatoki Meksykańskiej na którym doszło do zakwitu jest jednym z najważniejszych miejsc, w którym żyje szacowana na około 5000 osobników populacja florydzkich manatów. Przy zwykłym zakwicie zwierzęta wdychają toksyny gdy wynurzają się co około 20 minut, by zaczerpnąć powietrza. Jednak tegoroczny zakwit zatruł tez roślinność, którą spożywają zwierzęta. Wchłaniana trucizna paraliżuje manaty, które nie mogą się wynurzyć i toną.

Eksperci apelują do mieszkańców Florydy, by informowali ich o zauważeniu manatów, które mają problemy z poruszaniem się. Takie zwierzę jest wówczas przenoszone do basenu na terenie szpitala w ogrodzie zoologicznym. Tam otrzymuje zastrzyki z atropiny oraz antybiotyków. W basenie przez 24 godziny na dobę przebywają ratownicy, którzy pomagają manatom utrzymać głowy nad powierzchnią. Nawet wtedy, gdy zwierzęta uda się wyleczyć, ich powrót do oceanu nie jest możliwy, gdyż popłynęłyby w stare miejsca. Muszą przebywać w niewoli do końca zakwitu. Dotychczas uratowano 12 manatów. Pięć z nich po wyleczeniu, trzeba było przewieźć w inne miejsca, by można było ratować kolejnych pacjentów. W ogrodzie zoologicznym przebywają też wcześniej przyjęci pacjenci - manaty, które odniosły obrażenia podczas zderzeń z łodziami.

Manaty są gatunkiem zagrożonym i prawo Florydy zabrania ich dotykania, ścigania i niepokojenia. Jednak w tak krytycznej sytuacji, z jaką mamy do czynienia, mieszkańcy nie obawiają się, że podtrzymując głowę zauważonego manata do czasu nadejścia specjalistycznej pomocy będą narażeni na nieprzyjemności ze strony władz.

Floryda manat Zatoka Meksykańska czerwony zakwit toksyczne algi