Figurka sprzed 20 000 lat
Sebastien du Fayet de la Tour, konserwator groty Foissac, znalazł w niej posążek kobiety wyrzeźbiony kamiennym narzędziem w kości tura. Zabytek mierzy 10 centymetrów, jest świetnie zachowany, a jego wiek oceniono na 20 tysięcy lat.
Posążek został wypłukany przez podziemną rzekę z jednej z komór, w której już wcześniej odkryto kamienne narzędzia.
Przed około 5 tysiącami lat wskutek osunięcia się ziemi wejście do jaskini zostało zasypane. Jaskinię odkryto w 1959 roku. Okazało się, że znajduje się w niej wielokilometrowa sieć podziemnych stumieni. W 2006 roku specjaliści znaleźli w Foissac malowidła. Jaskinia zamykana jest pomiędzy październikiem a czerwcem, gdyż w tym czasie podziemne strumienie wzbierają. Woda wymywa wówczas ludzkie kości czy ceramikę. Eksperci wiedzą, że latem, gdy woda opadnie można znaleźć niezwykle interesujące przedmioty. Dlatego wcale nie byłem bardzo zaskoczony, gdy w tym roku znalazłem kość paliczkową tura. Od razu, machinalnie, wypłukałem ją w wodzie i wtedy dopiero zauważyłem na niej niezwykłe nacięcia, nie kilka czy kilkanaście, ale bardzo wiele, wręcz setki, które tworzą wyraźny obraz - mówi de la Tour.
Eksperci chcą poddać figurkę skanowaniu i badaniom mikroskopowym. Układ nacięć jest taki, że sprawiają one wrażenie, jak gdyby ta kobieta trzymała w ramionach dziecko, niemowlę lub jakieś zwierzę, w taki sposób, w jaki malarze przedstawiają Madonnę z Dzieciątkiem. Część figurki jest starannie wypolerowana, na razie nie wiadomo, jakim narzędziem, można to będzie stwierdzić dopiero pod mikroskopem - stwierdza odkrywca figurki.
Tym, co różni figurkę z Foissac od innych jaskiniowych Wenus jest wyraźnie zaznaczona głowa i brak cech płciowych. Być może zatem nie mamy tu do czynienia z uniwersalnym przedstawieniem Wenus, a raczej z Madonną, figurką przedstawiającą konkretną kobietę.
Komentarze (1)
ormianin, 13 sierpnia 2016, 14:25
To ta pani?