W najbliższych latach czeka nas wysyp samochodów elektrycznych i hybryd

| Technologia

W ciągu najbliższych 4 lat Ford Motor zainwestuje 11 miliardów dolarów i zaoferuje swoim klientom 40 modeli hybryd i samochodów elektrycznych. Jeszcze niedawno koncern zapowiadał inwestycje rzędu 4,5 miliarda USD w ciągu najbliższych dwóch lat. Teraz firma znacząco zwiększa zaangażowanie na rynku pojazdów o alternatywnym napędzie.

Spośród zapowiadanych 40 modeli 16 będzie pojazdami w pełni elektrycznymi, a reszta to hybrydy z możliwością ładowania z gniazdka. Ford zapowiedział też, że już w 2020 roku w fabryce w Dearborn rozpocznie produkcję hybrydowej wersji popularnego modelu F-150. Niektóre z modeli będą produkowane specjalnie na chiński rynek.

Wpływ na coraz większe zaangażowanie Forda w rynek pojazdów o alternatywnym napędzie mają niewątpliwie działania konkurencji. Toyota, GM czy Volkswagen już wcześniej ujawniły swoje plany dotyczące ekspansji na rynku pojazdów elektrycznych.
GM zapowiada, że do roku 2023 w jego ofercie znajdzie się 20 nowych modeli elektrycznych oraz napędzanych ogniwami paliwowymi. Volkswagen chce do końca 2022 roku wydać 40 miliardów USD na rozwój samochodów elektrycznych, pojazdów autonomicznych i usług z tym związanych. Z kolei Toyota zapowiada, że do połowy przyszłej dekady skomercjalizuje przełomowe akumulatory, które pozwolą na zmniejszenie kosztów produkcji samochodów elektrycznych.

Rozwój samochodów elektrycznych staje się powoli koniecznością. Chiny, Francja, Indie i Wielka Brytania zapowiedziały, że w ciągu najbliższych dziesięcioleci zabronią sprzedaży samochodów napędzanych silnikami spalinowymi.

Ford Motors samochód elektryczny napęd hybrydowy