Oba GRAIL-e już na orbicie Księżyca
Na orbicie Księżyca znalazł się drugi z satelitów GRAIL (Gravity Recovery And Interior Laboratory). Tandem GRAIL-A i GRAIL-B pozwoli na badanie Srebrnego Globu z niespotykaną dotychczas dokładnością.
NASA rozpoczyna w nowym roku nową misję badawczą. Oba pojazdy GRAIL znacząco poszerzą naszą wiedzę o Księżycu i o ewolucji naszej planety - powiedział szef NASA Charles Bolden.
Na orbicie Księżyca najpierw znalazł się GRAIL-A, który trafił na nią 31 grudnia 2011 roku o godzinie 9:00 naszego czasu. GRAIL-B rozpoczął podróż po orbicie wczoraj o 9:43 naszego czasu.
Przez najbliższe kilka tygodni oba satelity będą przez operatorów przesuwane tak, by w końcu osiągnęły orbitę na wysokości 55 kilometrów. Czas ich obiegu wokól Srebrnego Globu będzie wówczas wynosił nieco mniej niż 2 godziny. Właściwa misja badawcza rozpocznie się w marcu bieżącego roku.
Oba satelity będą wymieniały między sobą sygnały radiowe, pozwalające na precyzyjne określenie dzielącej je odległości. Pojazdy będą mierzyły zmiany pola grawitacyjnego Księżyca powodowane obecnością widocznych (góry, kratery), jak i niewidocznych (położonych pod powierzchnią) struktur. Zmiany pola grawitacyjnego spowodują, że satelity będą zmieniały położenie względem siebie. Naukowcy z NASA przetworzą tak uzyskane informacje na precyzyjną mapę pola grawitacyjnego ziemskiego satelity. Pozwoli to na zrozumienie tego, co dzieje się pod powierzchnią Księżyca, a dzięki temu zdobędziemy nowe informacje na temat historii naszej planety.
Na pokładzie każdego z satelitów znajduje się niewielki aparat fotograficzny GRAIL MoonKAM. Dane z aparatów zostaną wykorzystane w szkołach średnich oraz będą używane do prezentacji osiągnięć misji. Do końca stycznia potrwa też konkurs, w ramach którego studenci i uczniowie mogą zaproponować nowe nazwy dla obu satelitów.
Komentarze (7)
Webby, 2 stycznia 2012, 18:14
Ciekawe czy w ten sam sposób tworzono grawitacyjne mapy Ziemi.
Michal Rosa, 3 stycznia 2012, 04:12
"GRAIL-e" - zasady użycia apostrofów są naprawdę proste ,w przypadku akronimów ich nie używamy.
Jajcenty, 3 stycznia 2012, 09:18
Lepiej jest używać linku "zgłoś" do poprawiania.
Mariusz Błoński, 3 stycznia 2012, 10:22
Dziękuję Niby oczywista oczywistość, a jednak automatyzm zadziałał.
Jedi-Like, 4 stycznia 2012, 12:50
Mnie bardzo interesuje gdzie mógłbym znaleźć surowe, nieobrabiane zdjęcia powierzchni księżyca. Odwiedzałem wiele witryn [włącznie z NASA], jednak tam są zdjęcia o małej rozdzielczości, na których niewiele widać. Czy może podać jakiś wartościowy link? Dziękuję!
Mariusz Błoński, 4 stycznia 2012, 14:18
Ja bym poszukał tak: wchodzimy na Google, Wpisujemy moon site:.nasa.gov, i szukamy w wyszukiwarce obrazków, ustawiamy po lewej opcję "Larger than" i dajmy jakąś dużą wartość np. 70MP. Otrzymujemy klka fotek, po adresach orientujemy się, gdzie są przechowywane (np. jpl.nasa.gov) i tam właśnie szukamy. Zawsze też można, gdy już namierzysz, kto ma takie fotki, napisać do odpowiedniej instytucji z pytaniem, gdzie je znaleźć/jak uzyskać dostęp.
Danielus Bankikus, 4 stycznia 2012, 22:58
Tak, ale ze wszystkich zdięć jakie można wyszperać w internecie nie mamy gwarancji ze bedą to "dziewicze" orginalne zdięcia nieobrabiane. Chciałem kiedyś ogarnąć ten temat, nie udało mi sie.