Parecznik z Hadesu rodem

| Nauki przyrodnicze
J. Bedek, CC

Międzynarodowy zespół naukowców odkrył żyjącego najgłębiej pod powierzchnią ziemi parecznika. Członkowie Chorwackiego Towarzystwa Biospeleologicznego znaleźli zwierzę w 3 lokalizacjach pasma Welebit: w jaskiniach Munižaba i Muda labudova oraz systemie Lukina jama-Trojama.

Odnotowanemu nawet na głębokości -1100 m stawonogowi nadano nazwę nawiązującą do Hadesu - Geophilus hadesi.

G. hadesi ma swoją mitologiczną parę - parecznika Geophilus persephones, odkrytego w 1999 r. w jaskini Pierre Saint-Martin we Francji.

Pareczniki Hadesa i Persefony to jedyni przedstawiciele rzędu Geophilomorpha, którzy cały cykl życiowy spędzają w jaskiniach. Wg autorów artykułu z ZooKeys, dzięki temu można ich z powodzeniem nazywać królem i królową jaskiń.

G. hadesi ma cechy powszechnie występujące u przystosowanych do życia w jaskiniach (troglomorficznych) stawonogów: wydłużone czułki, segmenty tułowiowe i pazurki odnóży. Wyposażone w gruczoły jadowe szczękonóża i długie, zakrzywione pazurki pozwalają schwytać i przytrzymać ofiarę. Nic więc dziwnego, że G. hadesi należy do grona jaskiniowych drapieżników alfa.

Ciało G. hadesi jest smukłe. Dorosły osobnik ma circa 2,2-2,8 cm długości. Czułki są ok. 4,5-5 razy dłuższe od głowy.

Gdy pierwszy raz ujrzałem to dziwnie wyglądające zwierzę, od razu wiedziałem, że to nowy [...] i świetnie przystosowany do życia w jaskini gatunek. To po raz kolejny pokazuje, jak mało wiemy o życiu w jaskiniach, gdzie nawet w najlepiej rozpoznanych obszarach wciąż można znaleźć niesamowite zwierzęta - podkreśla Pavel Stoev.

Geophilus hadesi parecznik jaskinia Munižaba Muda labudova Lukina jama-Trojama Pavel Stoev