Supernowoczesne Globalfoundries
Zdaniem analityka Boba Johnsona, firma Globalfoundries, która wyłoniła się z AMD i ma zajmować się produkcją układów scalonych, już teraz należy do najnowocześniejszych przedsiębiorstw tego typu.
Udoskonalili technologię litografii zanurzeniowej, a wkrótce będą w stanie wykorzystywać litografię w ekstremalnie dalekim ultrafiolecie. Prowadzą zaawansowane prace nad technologią 40 nm, mają bardzo ambitne plany i do końca przyszłego roku zaoferują 28-nanometrowy proces - mówi Johnson, który jest wiceprezesem Gartnera ds. rynku zaawansowanych technologii.
Dodaje, że Globalfoundries jest bardziej zaawansowane technologicznie niż rynkowy lider - TSMC. GF skupia się na najnowocześniejszych technologiach i procesach produkcyjnych od 45 nanometrów w dół. Zaś głównym rynkiem TSMC są technologie 65-nanometrowe - mówi.
Niedawno Globalfoundries zyskało pierwszego, poza AMD, klienta. Została nim szwajcarska firma STMicroelectronics, a na podpisanie kontraktu mogła wpłynąć, zdaniem Johnsona, bliskość fabryki w Dreźnie. Teraz GF chce wybudować fabrykę w stanie Nowy Jork. Nie zdziwiłbym się, gdyby prowadzili już rozmowy z Texas Instruments - stwierdził analityk. Jeśli ma rację, GF wkrótce zyska kolejnego klienta.
Komentarze (3)
Jurgi, 3 sierpnia 2009, 15:37
To chyba jakoś nowy przełom?
Do tej pory, o ile wiem (odniosiłem wrażenie śledząc newsy IT), że AMD zostawało sporo za Intelem we wdrażaniu nowych procesów technologicznych.
Mariusz Błoński, 3 sierpnia 2009, 16:09
Nie sądzę, by był to przełom o jakim myślisz. GF wychodzi na lidera technologicznego na rynku producentów na zlecenie. Nadal pozostaje za Intelem.
Jurgi, 3 sierpnia 2009, 22:26
A, czyli są liderem w robieniu na zlecenie, bo Intel robi tylko dla siebie, chociaż technologicznie jest dalej, tak? No teraz to logiczne.