Rzadkość z Brytanii - skrzydło rzymskiej figurki z brązu

| Humanistyka
Cotswold Archaeology

W Gloucester znaleziono skrzydło rzymskiej figurki z brązu. Odkrycia dokonano w nasypie ziemnym za dawnymi murami miejskimi podczas prac archeologicznych poprzedzających budowę osiedla Greyfriars Development.

Skrzydło ma 14 cm długości. Po oczyszczeniu podczas badania za pomocą promieniowania rentgenowskiego oczom specjalistom ukazały się odlane ze szczegółami pióra. Forma i obróbka przypominają te widywane w rzymskich wyobrażeniach orła.

Orzeł miał dla Rzymian szczególne znaczenie. Był jednym z atrybutów syna Saturna - Jowisza (boga nieba, burzy i deszczu). Orle skrzydła występowały także u Wiktorii, będącej personifikacją zwycięstwa i militarnej potęgi Imperium Romanum.

Detale skrzydła z Gloucester sugerują, że stanowiło ono część postaci Wiktorii. Dr Martin Henig z Uniwersytetu Oksfordzkiego sądzi, że figurka należała do emerytowanego legionisty.

W Brytanii znaleziska rzymskich rzeźb z brązu są skrajnie rzadkie. Wiadomo o zaledwie paru pochodzących z tej prowincji przedstawieniach Wiktorii bądź orłów.

Odkrycie po raz kolejny pokazuje, że Gloucester [wtedy Glevum albo Colonia Nervia Glevensium] było ważnym miastem rzymskiej Brytanii i że w jego przestrzeniach publicznych znajdowały się brązowe figury bogów i cesarzy. Mogły one stanowić stałe wzrokowe przypomnienie [...] dla weteranów, którzy stanowili większość populacji [...] - uważa Neil Holbrook z prowadzącej wykopaliska firmy Cotswold Archaeology.

Po zakończeniu prac konserwacyjnych skrzydło ma trafić do Muzeum Miejskiego w Gloucester.

Gloucester Brytania skrzydło figurka brąz Wiktoria Cotswold Archaeology