Przestępcy ujawnili miliony haseł i kont pocztowych

| Bezpieczenstwo IT
Google

Na jednym z online'owych forów pojawiła się lista niemal 5 milionów adresów pocztowych z domeny gmail.com wraz z hasłami do nich. Jedna z firm zajmujących się bezpieczeństwem twierdzi, że dane są dość stare i nie pochodzą z włamania do sieci Google'a, ale z wielu włamań na różne witryny. Osoba, która umieściła te dane twierdzi, że ponad 60% z nich jest wciąż właściwych.

Nie możemy potwierdzić, że chodzi o aż 60%, ale bardzo dużo z tych danych jest prawdziwych - mówi Peter Kruse, menedżer ds. technologicznych w duńskiej firmie CSIS Security Group, która specjalizuje się w zwalczaniu cyberprzestępczości na zlecenie instytucji finansowych i organów ścigania. Najstarsze z ujawnionych danych liczą sobie około trzech lat.

CSIS potwierdziła, że co najmniej pięć par nazwa użytkownika/hasło nigdy nie było używanych w serwisie Google'a, co każe przypuszczać, iż dane pochodzą z innych źródeł i nie wszystkie ukradzione przez cyberprzestępców hasła są hasłami do kont pocztowych zapisanych na serwerze, na który przestępcy się włamali.

Gmail hasło konto pocztowe włamanie