Google inwestuje w Chinach

| Ciekawostki
Google

Google postanowił, po raz pierwszy, zainwestować w chiński start-up. Przez wiele lat stosunki pomiędzy Chinami a Google'em nie były najlepsze. Teraz koncern inwestuje w firmę Mobvoi założoną przez dwóch byłych pracowników Google'a - Zhifei Li i Mike'a Lei. Ich przedsiębiorstwo stworzyło wyszukiwarkę Cumenwenwen, która pozwala użytkownikom zamawiać jedzenie z dostawą do domu.

Google od pewnego czasu stara się wrócić na chiński rynek. Wskutek sporów z Pekinem zawieszono tam działalność serwisów Gmail i YouTube. Teraz sytuacja się zmienia. Najnowszy flagowy smartfon Google'a, Nexus 6P jest produkowany przez chińską firmę Huawei. Prowadzone są też rozmowy o otwarciu sklepu z aplikacjami.

Chiny to wielki i coraz bardziej atrakcyjny rynek. Jest on jednak dość mocno nadzorowany przez władze. O ile chińscy giganci jak Baidu czy Alibaba bez przeszkód inwestują w zagraniczne firmy, to przedsiębiorstwom z zewnątrz nie jest łatwo zainwestować w chińską firmę. Rząd obawia się bowiem bezpośredniej konkurencji ze strony przedsiębiorstw z innych krajów i czasem próbuje utrudniać życie zagranicznym firmom.

Google Chiny inwestycja