Nurkuj z Google'em

| Technologia
Google

Popularny Google Earth został wzbogacony przez swojego producenta o moduł Ocean, który umożliwia wirtualne nurkowanie, oglądanie trójwymiarowej podwodnej rzeźby terenu oraz zapoznawanie się z przygotowanymi przez oceanografów informacjami na temat morskich głębin.

Google Google

W skład Google Ocean wchodzi 20 różnych warstw merytorycznych, nad którymi pracowali wiodący naukowcy i badacze oceanu. Znajdziemy wśród nich m.in. "Zbadaj ocean", która zawiera zdjęcia i materiały filmowe z najciekawszych obszarów oceanu, udostępnione przez ponad 80 osób i instytucji czy "Morskie obszary chronione", gdzie zapoznamy się z informacjami o m.in. Wielkiej Rafie Koralowej. Inną bardzo ciekawą funkcją jest "Śledzenie zwierząt". Pozwala ona na obserwację ruchu oznakowanych zwierząt, np. wielorybów.

W Google Ocean nie mogło oczywiście zabraknąć materiałów filmowych najsłynniejszego badacza oceanów, z którymi zapoznamy się dzięki "Podwodnemu światowi Jacques'a Cousteau". Zainteresowani ekologią znajdą też moduły o wiele mówiących nazwach "Martwe strefy", "Obserwacja owoców morza" czy "Ryby niezagrożone wyginięciem", gdzie znajdziemy informacje o wpływie człowieka na faunę oceanów.

Najnowsza, piąta już wersja Google Earth, została wzbogacona nie tylko o Google Ocean. Dodano do niej kilka innych funkcji, takich jak "Wirtualna podróż w czasie", która prezentuje archiwalne zdjęcia satelitarne wielu obszarów planety. Dzięki nim zobaczymy jak wyglądała budowa stadionów w Niemczech przed Mistrzostwami Świata w 2006 roku, jak wysycha jezioro Czad, czy sprawdzić tempo topnienia lodowca Grinnell w Montanie.

Google Earth 5.0 jest dostępne w 40 językach, w tym po polsku.

Google Earth Google Ocean