Wyszukiwarka 200-letnich newsów

| Technologia

Amerykańska prasa informuje, że wkrótce Google ogłosi, iż ma zamiar udostępnić darmową usługę pozwalającą na przeszukiwanie archiwum informacji drukowanych, które ma zawierać materiały sięgające XVIII wieku. Google News Archive Search pozwoli na przeszukiwanie serwisów z archiwaliami, zarówno tych płatnych jak i bezpłatnych, i będzie przekierowywało do nich użytkownika.

Samo Google nie będzie odnosiło, przynajmniej na razie, żadnych korzyści finansowych z nowej usługi. Koncern współpracuje z wieloma partnerami, wśród których znalazły się The New York Times,  The Washington Post, The Wall Street Journal, Time, Guardian Unlimited, Factiva, Lexis-Nexis, HighBeam Research i Thomson Gale.

The New York Times doniósł, że niektórzy z partnerów Google\'a od lat zabiegali o to, by wyszukiwarka przeszukiwała ich archiwa.

Nowa usługa na pewno przyda się zarówno zawodowym badaczom historii, jak i amatorom. Magazyn Time udostępni swe archiwa sięgające 1923 roku. Z kolei archiwa New York Timesa będzie można początkowo przeszukiwać do roku 1981, a w ciągu najbliższych miesięcy gazeta umożliwi wyszukiwanie artykułów, które stworzono w jej redakcji od lat 50. XIX wieku.

Google Google News Archive Search