Gordon Moore zapowiada koniec swojego prawa
Gordon Moore, legendarny założyciel Intela i twórca słynnego prawa Moore’a, mówił podczas konferencji IDF o zbliżającym się momencie, w którym jego prawo przestanie obowiązywać. Moore w 1965 roku stwierdził, że liczba tranzystorów w układzie scalonym zwiększa się dwukrotnie co dwa lata. Prawo to obowiązuje do dzisiaj i pozwala przewidywać rozwój technologii.
Teraz Moore stwierdził, że będzie ono ważne jeszcze przez około 10-15 lat. Później miniaturyzacja osiągnie taki poziom, iż utraci ono znaczenie. Powstają już pierwsze prototypy przełączników w skali atomowej, ale wkrótce i to może nie wystarczyć.
Wiadomo, że we wspomnianym przez Moore’a terminie dojdziemy do kresu możliwości miniaturyzacji. Bardziej nie da się już zmniejszyć poszczególnych elementów układu scalonego. W chwili obecnej nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak w przyszłości będą rozwijały się komputery.
Komentarze (7)
dirtymesucker, 20 września 2007, 12:49
wykładniczy rozwój techniki potwierdza sie na przestrzreni wielu lat ale nigdy nie można przewidzieć co gdzie i kiedy. co najwyżej możemy obliczyć prawdopodobieństwo. potwierdza to zasada nieoznaczoności Heisenberga ;D
techon, 20 września 2007, 14:28
Być moze kres miniaturyzacji jest bardzo bliski.... ale równiez może nie być aż taki bliski.... Prawo Moor'a prędzej czy poźniej przestanie obowiązywać bo np. przestaniemy używać tranzystorów albo w jakiś inny sposób. Dlatego zasada Heisenberga jest prawdziwa i nikt nie moze tego przewidzieć.
Sebaci, 20 września 2007, 19:07
Teraz będziemy mieli 45nm, wkrótce 32 nm, a kres możliwości to będzie ok 22 nm. Później trzeba będzie już wprowadzić nowe rozwiązania, może jakieś nowe technologii, tego nie wiemy. Pomysłów jest wiele, ale jakie rozwiązania wybiorą rynkowi potentaci, zobaczymy.
kasia, 20 września 2007, 20:45
hehe ta informacja ukazala sie jakis rok temu w mlodym techniku ;p coz za news =)
Mariusz Błoński, 21 września 2007, 11:57
Nie mogła ukazać się rok temu, skoro Moore mówił o tym podczas IDF-u z jesieni 2007.
Pewnie było coś podobnego.
Sebaci, 21 września 2007, 20:51
No były podobne rzeczy, były obawy, że to prawo przestanie obowiązywać, że procesory nie rozwijają się w wystarczającym tempie, ale jak na razie jest ok m.in dzięki wielordzeniowości Ale dopiero teraz Moore przyznał że wkrótce to prawo przestanie obowiązywać
waldi888231200, 27 września 2007, 16:40
I jeszcze mniejsze, i jeszcze mniejsze aż odkryjemy sami siebie ;D i nareszcie zaczniemy się programować na wykorzystanie własnego potencjału ;D