Rozbudowany świat 'Gwiezdnych Wojen'

| Ciekawostki

Naukowcy z Politechniki Federalnej w Lozannie wykorzystali nowy program statystyczny do przyjrzenia się... Gwiezdnym Wojnom. Dzięki nim dowiadujemy się, że w sadze pojawia się ponad 20 000 postaci, zamieszkujących 640 społeczności. Są one przedstawione na przestrzeni 36 000 lat.

Stworzone właśnie oprogramowanie korzysta z teorii grafów. Za jego pomocą przeanalizowali setki witryn poświęconych dziełu Lucasa. Warto w tym miejscu przypomnieć, że Gwiezdne Wojny to nie tylko seria siedmiu filmów kinowych, ale historia rozwijana jest też w książkach czy grach komputerowych.

Fani mogą być zaskoczeni, że pojawia się tam ponad 20 000 postaci, z których 7500 odgrywa istotną rolę - mówi doktorant Kirell Benzi. Można wśród nich wymienić 1367 Jedi oraz 724 Sithów. Wszystkie postaci żyją w 640 społecznościach na 294 planetach. Analiza 10 największych społeczności ujawniła, że galaktyka została skolonizowana przez ludzi. Aż 80% ich mieszkańców stanowią bowiem Homo sapiens.

Żeby to wszystko uporządkować, oparliśmy się na analizie sieci społecznej. Zidentyfikowaliśmy wszystkie połączenia, jakie dana postać ma z innymi. Dzięki temu możemy z dużą dokładnością określić czas, w jakim występuje dana postać, nawet wtedy, gdy informacja taka nie została zawarta w książkach czy filmach - mówi jeden z badaczy, Xavier Bresson.

Analiza Gwiezdnych Wojen nie służyła celom rozrywkowym. Naukowcy chcieli zaprezentować, w jaki sposób program zbiera i analizuje dane. Mapuje on połączenia pomiędzy dużą ilością rozproszonych danych - wyjaśnia Benzi.

Tego typu oprogramowanie przydaje się np. w badaniach historycznych czy socjologicznych, gdyż dzięki temu można łączyć powiązane ze sobą dokumenty występujące w różnych bazach danych.

Gwiezdne Wojny Lucas saga analiza postaci Jedi Sith