HDD obronią się przed SSD

| Technologia
Seagate

Wbrew oczekiwaniom wielu urządzenia SSD w najbliższej przewidywalne przyszłości nie pokonają HDD ani pod względem ceny, ani pojemności. Postęp technologiczny sprawia, że HDD są coraz doskonalsze i coraz tańsze. Obecnie na przykład 6-terabajowy HDD dla centrów bazodanowych kosztuje 185 dolarów, a do końca roku jego cena – jak przewidują analitycy Gartnera – spadnie do 165 USD, czyli do mniej niż 3 centów za gigabajt. Z kolei 4-terabajtowy HDD dla laptopów jest sprzedawany producentom laptopów w cenie 95 USD, czyli około 2 centów za gigabajt. Gartner uważa, że w ciągu najbliższych pięciu lat ceny HDD spadną do 1 centa za gigabajt.

Wciąż pojawiają się nowe technologie pozwalające na zwiększenie gęstości zapisu, a co za tym idzie – spadek ceny za gigabajt. Wśród tych technologii warto wymienić zapis równoległy, wypełnianie dysków helem czy używanie laserów do podgrzewania komórek pamięci. Dzięki tym i innym technologiom do roku 2025 gęstość zapisu może zwiększyć się do 10 terabitów na cal kwadratowy (Tbpsi). Obecnie wynosi ona 0,86 Tbpsi. Producenci dysków twardych już planują, że po roku 2020 rozpoczną sprzedaż urządzeń o pojemności 100 TB.

Urządzenia SSD nie będą mogły równać się z HDD. W roku 2019 ceny SSD będą wynosiły 14-17 centów za gigabajt - uważa Joseph Unsworth, odpowiedzialny w Gartnerze za badania nad rynkiem SSD. Oczywiście i w dziedzinie SSD czyniony jest postęp. Dzięki nowym technologiom i zwiększeniu pojemności układów NAND spadają także ceny SSD. Obecnie na rynku konsumenckim wynoszą one około 38 centów za gigabajt. Tymczasem konsument płaci średnio 9 centów za gigabajt HDD. Jednak w przypadku SSD nie tylko cena gra rolę. Urządzenia te pracują ponad dwukrotnie szybciej niż HDD i znacznie lepiej sprawdzają się w zastosowaniach mobilnych, gdyż nie posiadają ruchomych części. Posiadacz komputera, który chciałby go przyspieszyć kupując pojedyncze urządzenie, powinien kupić właśnie SSD. Wymiana HDD na SDD przyczyni się do największego możliwego zwiększenia sprawności maszyny.

HDD SSD dysk twardy cena pojemność