Białka anty-HIV z rafy

| Medycyna
Derek Keats, CC

W pobranych u północnych wybrzeży Australii próbkach koralowca Synthecium sp. naukowcy odkryli knidaryny, nową klasę białek, która blokuje penetrowanie limfocytów T przez wirus HIV. Amerykanie mają nadzieję, że uda się ją wykorzystać w żelach nawilżających dla kobiet.

Znalezienie nowego białka, którego nikt wcześniej jeszcze nie widział, zawsze budzi spore emocje. A fakt, że te konkretne wydają się blokować zakażenie HIV, w dodatku w nowy sposób, ekscytuje jeszcze bardziej - podkreśla dr Barry O'Keefe z amerykańskiego Narodowego Instytutu Nowotworów.

[...] Nawet jeśli wirus stanie się oporny na te białka [knidaryny], powinien nadal zostać wrażliwy na wszystkie inne dostępne opcje - dodaje dr Koreen Ramessar.

Zespół zidentyfikował i oczyścił białka, a następnie przetestował ich aktywność przeciw laboratoryjnym szczepom HIV. Okazało się, że knidaryny działały już przy stężeniach rzędu miliardowych grama, nie dopuszczając do wnikania wirusów do limfocytów T. Odkryliśmy, że knidaryny wiążą się z HIV i nie dopuszczają do ich zlania z błoną limfocytów T. Bardzo różni się to od tego, co widzieliśmy w przypadku innych protein, dlatego sądzimy, że mają unikatowy mechanizm działania - wyjaśnia Ramessar.

Kolejnym krokiem ma być dopracowanie metod pozyskiwania kniadryn w większych ilościach, tak by można było je zbadać pod kątem ewentualnych skutków ubocznych oraz aktywności w stosunku do innych wirusów. Wytworzenie większych ich ilości jest kluczowe. Nie możemy, próbując zbierać białka, wyniszczyć koralowca, dlatego skupiamy się na znalezieniu metod zwiększenia produkcji, by móc zająć się testami przedklinicznymi - podsumowuje O'Keefe.

HIV limfocyty T penetracja koralowiec knidaryny białka Koreen Ramessar