Żel chroni przed zarażeniem HIV

| Medycyna
Microbe World

W Science Translational Medicine poinformowano o stworzeniu żelu dopochwowego, który chroni przed zarażeniem wirusem HIV. Żel, który można aplikować zarówno przed kontaktem seksualnym, jak i kilka godzin po nim, uchronił przed zarażeniem 2 z 3 małp.

Żel, którego autorami są uczeni pracujący pod kierunkiem Walida Heneine'a z CDC (Centers for Disease Control and Prevention), zawiera 1-procentowy roztwór raltegraviru. Blokuje on zdolność wirusa do połączenia swojego DNA z DNA komórki zwierzęcia.

Połączenie DNA jest kluczowym krokiem na drodze do zakażenia. Dochodzi do niego najczęściej po ponad 6 godzinach od kontaktu z wirusem. To daje wystarczająco dużo czasu na zastosowanie żelu. Gdy lekarstwo zostanie użyte, wirus HIV nie jest w stanie przenieść swojego materiału genetycznego. DNA degraduje się i komórka nie zostaje zarażona. Raltegravir jest skutecznym lekiem w leczeniu HIV, a teraz chcemy wykorzystać go do zapobiegania zakażeniom - mówi Heneine.

Żel najpierw testowano na trzech małpach, u których podawano je przed kontaktem z wirusem. Zwierzęta były wystawiane na kontakt z HIV dwa razy w tygodniu przez siedem tygodni. Dwie z małp nie uległy zakażeniu. W grupie kontrolnej, składającej się z 10 małp, którym podawano żel-placebo, zaraziło się 9 zwierząt.

Następnie przeprowadzono testy na 6 małpach, które najpierw miały kontakt z wirusem, a żel stosowano u nich trzy godziny później. Sześć zwierząt przez 10 tygodni było narażane na zakażenie dwa razy w tygodniu. Tylko jedna z nich się zaraziła. Wśród czterech małp z grupy kontrolnej zarażono wszystkie.

Nie należy oczekiwać, że żel wkrótce trafi na półki sklepowe. Testy kliniczne rozpoczną się dopiero za kilka lat i nie ma pewności, że w przypadku ludzi będzie on równie skuteczny, co w przypadku małp.

HIV żel raltegravir zarażenie