Odnaleziono wrak HMS Endeavour?

| Humanistyka

Specjaliści twierdzą, że odnaleźli wrak HMS Endeavour, okrętu Jamesa Cooka. Legendarny odkrywca pływał na tej jednostce w latach 1768-1771 gdy poznawał nieznane wcześniej wody południowego Pacyfiku. Dotychczas jednak nie było wiadomo, gdzie znajduje się jednostka.

Wiadomo było, że po podróży Cooka okręt został sprzedany, miał wielu właścicieli, w końcu został przemianowany na Lord Sandwich i wziął udział w wojnie o niepodległość USA. Lord Sandwich był w tym czasie pierwszym lordem admiralicji, więc taka nazwa miała sens. Z opisu jednostki, jej wymiarów wiemy, że 'Lord Sandwich" to "Endeavour" - mówi doktor Kathy Abbas z Rhode Island Marine Archeology Project. To niedochodowa organizacja, która od ponad 20 lat  bada historię morską stanu Rhode Island. Teraz jej przedstawiciele informują, że wrak Lorda Sandwicha został odnaleziony w porcie w Newport.

Abbas mówi, że w 1778 roku jednostka została wysłana przez rząd Wielkiej Brytanii, by dowodzić bitwą o Rhode Island. Amerykańska armia znajdowała się na lądzie, a Francja wysłała jej na pomoc flotę. Brytyjczycy zdali sobie sprawę z niebezpieczeństwa i wysłali 13 okrętów do zablokowania miasta. Wszystkie zostały zatopione na dość płytkich wodach. Specjaliści odkryli, że wraki brytyjskiej floty znajdują się w 9 różnych miejscach, a w jednym z nich, gdzie znaleziono 5 wraków, znajduje się też Lord Sandwich. Teraz eksperci chcą lepiej zbadać i opisać wszystkie jednostki.

HMS Endeavour to jedna z najbardziej zasłużonych jednostek w historii. Zwodowana w 1764 roku jako Earl of Pembroke została w 1768 kupiona przez brytyjską marynarkę i wysłana z misją naukową na Pacyfik z zadaniem badania tamtejszych wód. Pod dowództwem Cooka statek opłyną Przylądek Horn, dotarł do Tahiti, Nowej Zelandii i Australii.

HMS Endeavour James Cook statek