Wodoodporny tusz i superszybka drukarka

| Technologia

Hewlett-Packard pokazał kilka technologii profesjonalnego druku przyszłości. Firma pochwaliła się m.in. atramentem Latex Ink, który może przetrwać na deszczu i śniegu. Przyda się więc do zadrukowywania billboardów i innych powierzchni, które są eksponowane na zewnątrz.

Atrament zawiera lateksowy polimer, który zabezpiecza go przed wilgocią i zapewnia trwałość kolorów. Podstawowym składnikiem atramentu jest woda, która stanowi aż 70% jego objętości.

HP twierdzi, że trwałość nielaminowanych wydruków eksponowanych na zewnątrz wynosi do 3 lat, a laminowanych - do lat 5.

Stephen Nigro z HP mówi, że Latex Ink jest przeznaczony na rynek przedsiębiorstw i pojawi się on w ofercie firmy jeszcze w bieżącym roku. Nie wiadomo, czy kiedykolwiek będzie dostępny dla klienta indywidualnego.

Bardzo interesującym urządzeniem jest drukarka Inkjet Web Press, która potrafi wydrukować... 2600 kolorowych stron A4 w ciągu minuty, a koszt pojedynczej strony jest niższy niż 1 cent. Drukarka, która może pracować z papierem o szerokości do 76,2 centymetra, ma w przyszłości zastąpić techniki offsetowa.

Gilles Biscos, prezes firmy analitycznej Interquest Ltd. mówi, że Inkjet Web Press jest o 20% szybsza, niż jakakolwiek inna drukarka atramentowa

HP Hewlett-Packard Latex Ink Inkjet Web Press