HP nadzoruje użytkowników bez ich zgody + AKTUALIZACJA

| Technologia
practicalowl, CC

HP zostało przyłapane na instalowaniu oprogramowania przekazującego dane użytkowników firmowych komputerów. Program HP Touchpoint Analytics Service trafił na komputery bez zgody użytkowników. O jego istnieniu poinformowały osoby, które zauważyły, że ich komputery działają wolniej. Po zbadaniu sprawy okazało się, że oprogramowanie analityczne HP zużywa od 2 do 300 MB pamięci RAM oraz znaczną część mocy procesora. Wydaje się, że program  trafił na komputery w połowie listopada.

W opisie Touchpoint Analytics Service czytamy, że oprogramowanie zbiera dane telemetryczne używane przez usługi analityczne. Na szczęście oprogramowanie da się odinstalować za pomocą standardowych mechanizmów w systemie Windows.

AKTUALIZACJA:

Firma HP przysłała nam oficjalne stanowisko w tej sprawie:

HP Touchpoint Analytics jest usługą, którą oferujemy od 2014 r. w ramach HP Support Assistant. Zbiera ona anonimowo informacje diagnostyczne o wydajności sprzętu. Żadne dane nie są udostępniane HP, chyba że użytkownik świadomie wyrazi na to zgodę. Klienci mogą zrezygnować z usługi i odinstalować ją w dowolnym momencie.

HP Touchpoint Analytics został niedawno zaktualizowany i w ramach tej aktualizacji nie wprowadziliśmy żadnych zmian dotyczących ustawień prywatności. Traktujemy prywatność naszych Klientów bardzo poważnie i działamy zgodnie z Polityką Prywatności, która dokładnie opisana jest na naszej stronie.

HP dane telemetria