Powstała najdokładniejsza mapa rozkładu ciemnej materii we wszechświecie
Międzynarodowa grupa badawcza opublikowała najobszerniejszą i najdokładniejszą mapę rozkładu ciemnej materii we wszechświecie. Mapę stworzono dzięki urządzeniu Hyper Suprime-Cam (HSC) znajdującemu się w japoński teleskopie Subaru na Hawajach.
Jej powstanie było możliwe dzięki temu, że siła grawitacji zagina światło przechodzące w pobliżu dużych mas materii. Zjawisko to, zwane słabym soczewkowaniem grawitacyjnym, powoduje, że odległe galaktyki wydają się nieco zdeformowane. To zniekształcenie jest dla astronomów kopalnią informacji na temat rozkładu materii we wszechświecie. Dzięki HSC obliczono deformacje w obrazach około 10 miliona galaktyk.
Teleskop Suberu pozwolił zajrzeć głębiej niż podczas wcześniejszych badań tego typu. Na przykład podczas Dark Energy Survey naukowcy mieli okazję oglądać większą część wszechświata i z podobną precyzją, jednak byli w stanie dokonać obliczeń tylko dla najbliższych obszarów wszechświata. HSC ma węższe ale za to głębsze pole widzenia.
Naukowcy po utworzeniu mapy za pomocą HSC porównali ją z fluktuacjami przewidywanymi na podstawie obserwacji mikrofalowego promieniowania tła rejestrowanego przez satelitę Planck Europejskiej Agencji Kosmicznej. Pomiary z HSC dawały nieco inne wyniki, lecz były statystycznie spójne z danymi z Plancka. Fakt, że HSC i inne podobne pomiary pokazują, iż materia we wszechświecie jest słabiej zgrupowana, niż wynika to z pomiarów Planck każe zapytać czy ciemna energia zachowuje się tak, jak wynika ze stałej kosmologicznej Einsteina.
Nasza mapa daje nam lepszy obraz tego, jak wiele jest ciemnej energii, mówi nam nieco o jej właściwościach i jak przyspiesza ona rozszerzanie się wszechświata. HSC to wspaniałe uzupełnienie innych badań. Połączenie danych z różnych projektów dostarcza nam potężnego narzędzia pozwalającego na zdobycie coraz więcej informacji o ciemnej materii i ciemnej energii, mówi Rachel Mandelbaum z Carnegie Mellon University.
Dotychczas zebrano dane z pierwszego roku badań. Cały projekt ma potrwać pięć lat, co pozwoli na zebranie większej ilości danych na temat zachowania ciemnej energii, umożliwi lepsze zrozumienie ewolucji galaktyk i gromad galaktyk.
Komentarze (6)
lester, 27 września 2018, 23:50
Powstała mapa naszej niewiedzy.
Statystyka choć to potężne narzędzie, to w nieodpowiednich rękach może udowodnić dosłownie wszystko, nawet istnienie ciemnej materii.
Nic się nie zgadza, ale co tam. Alleluja i do przodu. O ile pomiary Plancka to rejestracja dość konkretnych danych, to już rozkład ciemnej materii i ciemnej energii to daleko idąca interpretacja i mnożenie bytów.
tempik, 28 września 2018, 09:25
ale przecież tak działa nauka, w większości to jest obserwacja świata i dopasowanie do obserwacji naszej ludzkiej interpretacji . Zdecydowanie mniej jest przypadków, że najpierw coś udało się odkryć/obliczyć/przewidzieć teoretycznie a następnie potwierdzić to obserwacją.
thikim, 30 września 2018, 08:19
Ja o tym pisze od lat
http://wyborcza.pl/7,75400,23981163,kryzys-w-fizyce-spelnia-sie-czarny-scenariusz.html
Co nie znaczy że LHC był zbyteczny. Tylko uzasadnienie jego budowy było jak to często bywa "pod publikę". Ale nie o to chodzi. To samo uzasadnienie nie sprawdzi się drugi raz.
Tak czy inaczej: stoimy.
Tzn. jakiś tam postęp będzie ale taki postęp jaki ma samochód hamując. Ktoś zaciągnął hamulec.
Może nawet nastąpią drobne modyfikacje Modelu Standardowego, ale to tylko kwestia dopasowania paru klocków.
Być może nawet ktoś zbliży się do teorii wszystkiego, ale najprawdopodobniej okaże się że nie będzie możliwości weryfikacji doświadczalnej.
tempik, 1 października 2018, 13:12
zawsze można się odwołać do potencjalnego militarnego wykorzystania, to raczej zawsze działa.
gdzie tam.... jeszcze nie tak dawno była żywa koncepcja 4 żywiołów i przez tysiąc lat nic się nie zmieniało w niej, nawet jeden przecinek :D
a te kilka dekad w których przyszło nam żyć ma większe osiągnięcia niż całe miliony lat ludzkość osiągnęła do XIII wieku.
thikim, 1 października 2018, 17:20
Ano właśnie. To teraz zobacz że poparłeś to co napisałem
Ja oczywiście napisałem o dziedzinie która stoi - fundamenty nam stoją. Ale to czeka każdą sensowną dziedzinę.
Jak zmieniała się kiedyś częstotliwość procesorów a jak dziś się zmienia? Stoi
No, ja wiem, że taka lufa długa na 1000 km robi wrażenie militarne ale chyba tylko na kobietach
Konkurs na pracę doktorską: militarne znaczenie LHC oraz Modelu Standardowego
Ty tu żartujesz a jest bardzo poważne: 20 mld na LHC to prawie 20 mld mniej na zbrojenia
pogo, 8 października 2018, 13:37
Czemu "prawie"?