Sensacyjne odkrycie na Wyspach Brytyjskich

| Humanistyka
Ashton N, Lewis SG, De Groote I, Duffy SM, Bates M, et al. (2014) Hominin Footprints from Early Pleistocene Deposits at Happisburgh, UK. PLoS ONE 9(2): e88329. doi:10.1371/journal.pone.0088329

W Happisburghu na terenie Wielkiej Brytanii odkryto najstarsze znane nam odciski ludzkich stóp poza Afryką. Ich wiek oceniono na 780 000-1 000 000 lat.

Happisburgh jest znanym miejscem występowania osadów z wczesnego plejstocenu, w których znajdują się liczne pozostałości fauny i flory. W 2005 roku znaleziono tam przedmioty wykonane przez człowieka, dzięki czemu dowiedzieliśmy się, że nasi przodkowie dotarli na północ Europy już 350 000 lat temu. Teraz okazuje się, że byli tam znacznie wcześniej.

Wspomniane na wstępie ślady stóp zauważono już w maju 2011 roku. Uwagę naukowców zwróciły regularne wydłużone zagłębienia znajdujące się na powierzchni 12 metrów kwadratowych. Szczegółowe badania ujawniły, że odległość pomiędzy poszczególnymi zagłębieniami odpowiada długości kroku kilkunastoletniego lub dorosłego hominida. W przypadku wielu śladów udało się zidentyfikować łuk stopy, określić, gdzie był przód, a gdzie tył. W jednym ze śladów widać również palce.

Naukowcy stwierdzili, że hominidy, które pozostawiły ślady, liczyły sobie od 0,93 do 1,73 metra wysokości. Grupa prawdopodobnie składała się z osób w różnym wieku. Ułożenie stóp wskazuje, że poruszali się na południe wzdłuż brzegu rzeki.

Ślady z Happisburgha stanowią niezwykle ważne odkrycie. Na terenie Europy bardzo rzadko znajdujemy pozostałości po ludziach żyjących we wczesnym plejstocenie. Dotychczas nie znaleziono takich zabytków w Wielkiej Brytanii. Na terenie Europy Zachodniej znamy jeszcze jedno stanowisko, w którym znaleziono równie stare ślady człowieka. To jaskinia Atapuerca w Hiszpanii. Była ona zamieszkana przez Homo antecessor. Ślady stóp z Happisburgha oraz szacowany wzrost ludzi wskazują na to, że Homo antecessor zawędrował na Wyspy Brytyjskie.

Happisburgh Homo antecessor stopy odciski