Kolejne niejasności wokół Huawei

| Technologia
Cayusa

Chińska firma Huawei, którą amerykański Kongres oskarżył o szpiegowanie na rzecz Państwa Środka, znowu ma poważne kłopoty. Tym razem zarzuty stawiają jej dziennikarze.

W grudniu bieżącego roku Reuters poinformował, że Huawei prawdopodobnie naruszyła amerykańskie prawo, próbując dostarczyć do Iranu serwery HP. Firma wówczas zaprzeczała twierdząc, że za próbą przemytu stali przedstawiciele irańskiej firmy telekomunikacyjnej Skycom, która ma biura w Hongkongu. Tłumaczenie wydawało się mało wiarygodne, gdyż dokumenty, na które powoływał się Reuters posiadały pieczątki Huawei, a osoby zaangażowane w przesyłkę serwerów nosiły podobno identyfikatory Huawei.

Dziennikarze Reutersa postanowili bliżej przyjrzeć się firmie Skycom. Agencja informuje, że z rejestrów handlowych w Hongkongu wynika, iż Cathy Meng, prezes ds. finansowych i jednocześnie córka założyciela Huawei Ren Zhengfeia, była w latach 2008-2009 członkiem zarządu Skycom. Do próby przemytu serwerów HP doszło w 2010 roku. Reuters odkrył więcej powiązań Huawei ze Skycom. W roku 2007 pani Meng pracowała w firmie-matce Huawei, która jednocześnie była właścicielką Skycom. Gdy Huawei postanowiła szerzej wejść na rynek USA wszystkie akcje Skycomu przekazano w zarządzanie firmie Canicula Holdings z Mauritiusu.

Ponadto dziennikarze dotarli tez do informacji prasowej z 2009 roku. Jest w niej mowa o podpisaniu umowy z państwową irańską agencją prasową, a w informacji wymieniony jest pan Zhang Hongkai, prezes Huawei Iran. Obecnie pan Hongkai jest prezesem Skycom. Istnieją też dokumenty opisujące Skycom jako firmę należącą do Huawei.

Hauwei Skycom Iran