Chińskie 'muzeum' było wypełnione podróbkami

| Ciekawostki

Władze zamknęły Jibaozhai Museum w chińskiej prowincji Hebei. Okazało się bowiem, że zakupiono wiele fałszywych eksponatów. Wśród podróbek wymienia się m.in. wazę, która miała powstać za czasów dynastii Qing, lecz dziwnym trafem widniały na niej postaci ze współczesnych kreskówek.

Na budowę i zakup 40 tys. eksponatów wydano miliony dolarów (dokładna kwota nie jest znana). Właściciel Wang Zonquan zaprzecza, jakoby dopuścił się sprzeniewierzenia funduszy. Podkreśla, że zależało mu na promowaniu chińskiej kultury i że nawet bogowie nie rozpoznaliby podróbki [...].

Przedstawiciel Państwowego Urzędu Dziedzictwa Kulturowego poinformował media o anulowaniu licencji placówki. Powstała ona w 2007 r. lub w 2010 r. (poszczególne źródła podają różne dane) i składała się z 12 sal wystawienniczych.

Sprawa wyszła na jaw, gdy muzeum postanowił zwiedzić pisarz z Pekinu Ma Boyong. Jego wpis na mikroblogu rozpętał prawdziwą burzę. Natrząsano się m.in. z obiektu z inskrypcją: "wykonane przez Huang Di". Przedmiot powstał ponoć w XXVII w. p.n.e., wtedy w końcu panował legendarny Żółty Cesarz, problem jednak w tym, że podpis sporządzono za pomocą uproszczonego pisma chińskiego, a to stanowi pokłosie reformy z lat 50. XX wieku. Znamienne rozbieżności zauważono także w przypadku wazy z dynastii Tang; wykonano ją techniką emalii pięciu kolorów, ale tę wynaleziono dopiero za panowania dynastii Ming.

W obliczu zarzutów, że większość kolekcji to podróbki kosztujące grosze (100-2000 CNY, czyli 53-1000 PLN), w poniedziałek (15 lipca) kasy biletowe zamknięto. Pracownicy próbowali wszystko bagatelizować. Główny konsultant Wei Yingjun posunął się nawet do tego, by wyrażać radość z powodu autentyczności przynajmniej 80 eksponatów (nie wiadomo jednak, czy ewentualne testy by to potwierdziły). By nie wprowadzać zwiedzających w błąd, obiekty o niepewnym pochodzeniu były ponoć odpowiednio opisane, dlatego pojawiły się nawet głosy, żeby podać Ma do sądu za zniesławienie.

Hebei muzeum podróbki eksponaty zamknięte